Radyal Temel Beton Kesimi
17 Ocak 2019
Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır, Yöntemleri Nelerdir
Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır, Yöntemleri Nelerdir?
24 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Beton Testere Elmas Kaynağı

Beton Testere Kaynağı

Elmas testere makinesini anlamak için öncelikle elmas hakkında bilgi edinilmelidir. Elmas, tüm dünyada mevcut olan en sert maddelerdendir. Son derece sert bileşenlerden oluşan elmasın maliyeti yüksektir. Sertlik derecelendirmesinde en yüksek puan olan 10 olarak belirlenmiştir. Pırlantanın herhangi bir işlemden geçmemiş, işlenmemiş ham halidir. Aşırı sert yüzeyiyle çizim işlemleri kolaylıkla yapılmaktadır. Aksesuar sektöründen sonra en çok kullanıldığı alan, endüstriyeldir.

Elmas testereler, elmas tel ismiyle de kullanılır. Metal etkenli tel ile sabit şekilde tutturulmuş reçine bağlama ve galvanik işlemden geçirilir. Elmasın aşındırıcı özelliğiyle birlikte, belirttiğimiz karışımların özel harmonisiyle testere elmas kaynağı oluşur.

Yeni bir teknoloji olarak ülkemizde kullanılmaktadır. Her geçen gün talep artışı sabit bir şekilde görülmektedir. 1990’lı yıllarda diğer ülkelerce kullanılmaya başlanmıştı. Ülkemizdeyse çok daha yakın tarihlerde endüstriye kazandırılmıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte birçok alanda da büyük reformlar yaşanmaktadır.

Testere elmas kaynağı çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilir. Başlıca çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  • Sinterlenmiş Testere
  • Lazer Kaynaklı Testere
  • Gümüş Brazed Testere

Beton Testere Nedir?

En yaygın kullanılan elmas testere kesim yöntemlerindendir. Seramik, taş, sert metaller, beton kesiminde sıkça kullanılır. Beton testereye genellikle inşaat alanında rastlanır. Hızlı ve sessiz çalışması nedeniyle günümüzde çokça tercih edilmektedir.

Lazer Kaynaklı Testere Nedir?

Lazer kaynaklı olduğu için kullanımı esnasında temkinli olunmalıdır. En fazla hasara sebebiyet verdiği bilinen elmas testere çeşididir. Lazer kaynaklı testereler çoğunlukla asfalt, taş ve beton üzerinde kullanılır. Diğer testerelerden farklı olarak, su kullanmadan çalışır. En sessiz işleyiş bu cihazda görülür. Ayrıca en az çevre kirliliğine sebebiyet verdiği de kanıtlanmıştır.

Gümüş Brazed Testere

Gümüş brazed testere genellikle daha ağır endüstriyel işlemler için kullanılır. Taş ocaklarında kullanımı yaygındır. Elmas bıçakları 200 mm ila 2000 mm çapında üretilir. Kullanım amacına göre bu çaplar yeniden revize edilebilmektedir.

Elmas testereler elektrikli ya da lazerli olarak üretilebilmektedir.

Testere Elmas Kaynağı Bıçağının Çeşitleri Nelerdir?

  • Beton kesme testerelerin soğuk ve sıcak presleme aşamaları için farklı bıçakları bulunur. Bunlar özel olarak üretilir. Ebatları sabit olabilmekle birlikte, arzuya göre farklı ölçülerde de yapılmaktadır. Testere elmas kaynağı amacıyla kullanımı yaygındır.
  • Kaynak amaçlı elmas testerelerde işleyiş biraz daha farklıdır. Lehimleme ve lazer amaçlı alt tür bıçakları bulunur. Lehimleme bıçağı, yüksek dereceli ısıda eritme ve kaynatma amacıyla kullanılır. Metalürjik bağ ile eritme amaçlı yüksek ısı düzeylerinde lazer ışınlarıyla lazer bıçağıyla işlem gerçekleştirilir.
  • Elektrik sistemiyle çalışan elmas uçlu bıçağıyla işlem çok tercih edilmemektedir. Bunun nedeni, bıçak tozu kullanılmasıdır. Elektrokaplama yöntemiyle bıçak tozları alt kısımlara yapıştırılır. Çevre kirliliği yaratması ve kullanan operatörler için ciddi risk teşkil edilmesi nedeniyle kullanımı yasaktır. 2012 senesinden beri yalnızca belirli işlemler için kullanımı devam etmektedir.

Testere elmas kaynağı hakkında daha fazla bilgi alarak Avrupa Standartlarında üretilmiş bıçakları tarafımızdan temin edebilirsiniz. Sarıoğlu beton delme kesme ile tüm testere elmas kaynağı işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =