Beton Testere Elmas Kaynağı
17 Ocak 2019
Başakşehir Karot
31 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır, Yöntemleri Nelerdir?

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır, Yöntemleri Nelerdir

Bina güçlendirme, herhangi bir sebeple kolonları, kirişleri, duvarları veya temelleri hasar görmüş binalarda yapılır. Binaların bazı bölümleri, yaşına bağlı olarak çeşitli mukavemetler sonucu yıpranabilir, çürüyebilir veya hasar görebilir. Genç yaştaki bazı binalarda da, zeminden kaynaklanan sorunlar veya deprem gibi sebeplerle tadilata ihtiyaç duyulabilir. Depreme dayanıklı olmayan, hasar görmüş, proje tadilatı gereken binaların güçlendirilmesi gerekir. Bu sebeple bina güçlendirme hizmetlerine veya yöntemlerine ihtiyaç duyulur. Peki, bina güçlendirme nasıl yapılır? Bina güçlendirme yöntemleri nelerdir?

Bina Güçlendirme Çalışmasında Kolonların güçlendirilmesi

Kolon Güçlendirme

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Bina güçlendirme uygulamaları yapmak için bazı işlemler gerekir. Öncelikle binanın proje temelinde uygulanıp uygulanmadığı tespit edilir. Daha sonra binadan beton numunesi ve belli alanlardaki demir donatıların kesitleri alınır. Bu aşamalardan sonra bir program dahilinde bazı testler uygulanır.

Örneğin; depreme dayanıklılık için bina güçlendirme işlemlerinde farklı deprem şiddeti uygulamaları ile betonun dayanıklılığı tespit edilir. Bu işlemlerin ardından bina güçlendirme tespit çalışmaları sonucu uzman bir ekip tarafından ne tür bina güçlendirme uygulaması hayata geçirileceğine karar verilir.

Hasarsız yapılar veya binalarda da performanslarının iyileştirilmesi için bina güçlendirme uygulamaları yapılabilir. Bina güçlendirme projesi hazırlamak ve uygulamak, oldukça tecrübe ve bilgi gerektiren işlemledir. Bilinçsiz yapılan bina güçlendirme uygulamaları, yapısal riskleri artırır.

Bina Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye’de betonarme binaların güçlendirilmesi uygulamalarında beton, çelik ve fiberbond (karbon fiber) gibi malzemeler kullanılır. Genellikle kolon güçlendirmesi için kullanılan bu malzemelerin özelliklerine göre bazı avantaj ve dezavantajları vardır. Örneğin; eski bir betonarme sistemi ile tasarlanan kolonda çelik bir malzeme ile kolon güçlendirme yöntemi avantaj olurken; bu eski betonun üzerine daha kaliteli betonla kaplanması dezavantaj olabilir. Çelik de, şekilde verme sorunları sebebiyle olumsuzluklar doğurabilir.

Bina güçlendirme karbon fiber uygulamaları da, bina güçlendirme yönetmeliği ile onaylanan işlemlerdir. Karbon fiber karbon ve reçine karşımı lifli (elyaf) bir malzemedir. Kolona sarılarak çelikle eşit oranda güçlendirme sağlayabilir. Ayrıca bina güçlendirme yöntemleri içinde en kısa sürede uygulanan güçlendirme işlemidir.

Düşük maliyetli filiz ekimi veya duvar ekimi yöntemi de, çelik ve demirden örülerek oluşturulan bir yapı güçlendirme sistemidir. Filiz ekimi işleminin ardından mantolama, beton delme, beton kesme ve iç ve dış cephe güçlendirme işlemleri daha kolay yapılabilir.

Binaların özelliklerine göre yayın olarak kullanılan yapı güçlendirme yöntemleri şunlardır;

 • Mantolama veya gömlek geçirme
 • Kanat ekleme
 • Yeni ve eski betonları kaynaştırma
 • Kolon mantolama
 • Çelik mantolama
 • Betonarme mantolama
 • Epoksi enjeksiyonu

Bina Güçlendirme İle İlgili Bazı Bilgiler

 • Her yapının deprem veya çeşitli darbeler karşısında gösterdiği mukavemet ve titreşim hareketi farklıdır.
 • Betonarme bina güçlendirme tekniği, düşük maliyeti sebebiyle yaygın olarak kullanılır.
 • Çelik kuvvetlendirme yöntemi, yapının statik durumu analiz edilerek uygulanabilir.
 • Bina güçlendirme karbon lifi polimer uygulaması, eski yapılar için etkili bir güçlendirme bir yöntemidir.
 • Bina güçlendirme yöntemleri, yeni bir bina yapılıyor gibi ele alınmalıdır.
 • Beton kesitlerindeki eksilme ve beton demirlerinin paslanması binalar için büyük bir risktir.
 • Kiriş ve kolon mantolama ve temel kuvvetlendirme en sık başvurulan yapı güçlendirme işlemleri arasındadır.

21 Comments

 1. İbrahim çaktü dedi ki:

  Slm bizim binamız yapılırken tekil temel dolgu üstüne oturtturulmuş binanın altında giden pis su pimaşı kırılmış binanın altına su gitmiş biz bu pis su borusunu dışarı aldık ama temel kuruyunca binada oturmalar oldu bu durumda temel güçlendirilmesinin yapılması gerkiyor kimyasal bir madde varmış binanın altına enjeksiyon yapılarak zeminin altını kayalaştırıyormuş bu konuda yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla.

  • Karot Beton Delme Kesme dedi ki:

   ibrahim bey merhabalar bu konuyla ilgili bildiklerim jet grout diye malzeme var onunla dolgu yapıldığını biliyorum.Bu işlemle ilgili sorun net çözülmez diye düşünüyorum.Ama binanızın temelini kimyasal ankraj ile radyal temel yapabiliriz.İyi günler dilerim

 2. kadir dedi ki:

  Merhaba, benim Kumburgaz’da bir yazlık birinci katın 2/3 yer altında olmak üzere üç katlı evim var. Taşıyıcı duvarın en altı rutubet yapmış.Sıvaları dökülüyor. Duvar da herhalde gücünü kaybetmiştir. Bu eve güçlendirme yapılır mı? Yapılırsa nasıl yapılır, kaça çıkar? İyi günler dilerim.

  • Karot Beton Delme Kesme dedi ki:

   Merhaba duvarınız perde betonmu ? duvarınız rutubet aldığı için güçlendirme yapılma gereği olmaz olmaz öncelikle oradan rutubeti nasıl ortadan kaldırabilmeniz için çalışma yapmak gerekiyor.havalandırma için yeterli pencereniz vardı

 3. Sefa Enc dedi ki:

  Merhaba benim Adapazarı’nda ömrümü verdiğim 1982 lerde yaptığımiz bir binam var bina tamamen kullanılır durumda içten kırıp dökme olmadan yukarıda bir arkadaşa verdiğiniz cevap beni sevindirdi temel güçlendirme radyantemele donderme nasıl olur alttan kazinca bina yikilmazmi bunun maliyeti nedir bina 4 katlı 99 Sakarya depremini yaşadı hasar yoktu ssiva çatlakları vardı ama simdi korkuyorum kamsu arkaya sıfır bina yaptı binamızın temelini kazarak çok sallandı bina depremde bile okadar korkmamistim ne olur iy bir şey söyleyin I mumkunmudur mümkünse sakaryada bu işlemi yaparmisiniz maliyet ortalama kaça çıkar saygılar cevabınızı bekliyorum

  • Karot Beton Delme Kesme dedi ki:

   Merhaba sefa bey bana numaranızı atarmısınız mühendis arkadaşla sizi görüştüreyim.Detaylı bilgileri o size aktarır

 4. Oguz dedi ki:

  Merhabalar istanbul eyupte toplam 3 blok 30 dairelik koparatif binamiz var yasi 24 gordugumuz kadari ile bodrum katimizda 3 blokta misalen 30 kolonda en az 20 adetinde catlamalar aiva dokulmeleri perde kolonlarda dokulmeler demir donatilarda curume mevcuttur bu olay 5 katlik 30 dairelik blokta sadece bodrum katinda mevcuttur giris ve ust katlarda gorunen hic bir sorun yoktur yonetmelige uygun deprem dayaniklilik raporu yaptirip binamiza guclendirme yaptirmayi dusunuyoruz ne kadar dogru dusunuyoruz acaba bilgilendirirseniz seviniriz
  Tesekkurler.

  • Karot Beton Delme Kesme dedi ki:

   Merhabalar oğuz bey çevre şehircilik bakanlığı onaylı olarak deprem dayanıklılık testini yapıyoruz.Numaranıızı yazarsanız yardımcı oluruz.

 5. şafak şahin dedi ki:

  merhaba bizim temeli 79 da atılan iki katından sonrası 1992 de bodrumuyla 7 kata tamamlanan binamız bulunmaktadır.aile fertlerimizin neredeyse tamamı binamızda ikamet ediyor. olası bi deprem durumunda çok korkmaktayız .güçlendirme işlemleri gerekirmi ücreti bize nasıl bildirilebilir yardım edersrniz çok seviniriz.istanbul z. burnunda bulunmaktayız iletişim numaram05349435901

 6. Harun akkoyun dedi ki:

  Merhaba, İstanbul’daki 98 yapımı binamızın güçlendirilmesiyle ilgili bilgi almak istiyorum.

 7. Hasan dedi ki:

  Merhaba bizim binamız 1989 da yapıldı kolon güçlendirmesi yapmak istiyoruz numaram 0555.804.13.** bilgi alabilirmiyim sizden

 8. Cem TURHAN dedi ki:

  Binamı güçlendirmek istiyorum bana yardimci olabilecek tecrübe Arıyorum

 9. Yaşar kirik dedi ki:

  Ist maltepede 92 yapımı binamızı güçlendirmek istiyoruz yardımcı olursanız sevinirin

 10. Levent dedi ki:

  Merhaba bizim sahrayiceditte oturduğumuz binanın bodrum katında krislerde ve duvarlarda çatlaklar ve betonda dökülmeler var demirde paslanmalar oluşmuş ve çatlaklar dikine durumda, ortam nemli ve zannedersem dipte eski kuyu olduğundan suyu emmiş nasıl bir güçlendirme yapılabilir dönüş yaparmisiniz?

 11. Ramazan dedi ki:

  Bina güçlendirme amaçlı tarafımla irtibata geçilmesini istiyorum İstanbul Sultanbeyli adresinde ikamet yerim 0507 319 7806

 12. Çiğdem Eser dedi ki:

  Merhaba biz 1978 de tamamlanmış bir binada oturuyoruz. Zemin kat kolonları da hasar var. Daire lerde gözle görülür bir şey yok. Ama tabi insan korkuyor. Çok eski bir bina. Kolon güçlendirmesi yaptığınızda sadece zemin kata mi yapıyorsunuz? Yoksa tüm binaya mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + eighteen =