Perde Duvar Kesme
Perde Duvar Kesme
17 Ocak 2019
Beton Testere Elmas Kaynağı
17 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Radyal Temel Beton Kesimi

En basit tabiri ile inşaat alanlarında kullanılan temellere denilir. Jeneral temel adıyla da sıkça kullanılır. Temelin sağlam olması deprem riski durumlarına karşı bir önlem niteliğindedir. Temel, yapımı itibariyle binanın tüm yükünü üstünde taşımaktadır. Kolonlar yardımıyla ayarlanan yük dağılımının, tüm alanda eşit olması oldukça önemlidir.

Farklı temel çeşitleri günümüzde kullanılmaktadır. 1999 senesinden itibaren ülkemizde radyal temel beton kesimi yöntemi yaygınlaşmıştır. Önceki senelerde en çok tercih edilen yöntemler şu şekildedir:

 • Münferit temel yöntemi: mevcut tüm kolonlar kendi alanına sabitlenir. Bütün olarak ise, kolonların birbirlerine bağlanması söz konusu değildir.
 • Mütemadi temel yöntemi: tüm kolonlar hem kendi hem de birbirlerine bağlanarak inşa gerçekleştirilir.

1999 Marmara depremi sonrasında sıkı denetime alınan inşaat sektöründe bazı yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştır. Bu durum neticesinde inşaat teknolojilerinde hızlı bir gelişme görülmüştür. Yeni teknolojik cihazların kullanımıyla daha kaliteli ve kullanışlı yapılar elde edilmektedir. Binaların yapı taşını oluşturan temel yöntemlerinde de değişikliğe bu dönemlerde gidilmiştir. İlk başlarda yalnızca çok katlı binalarda kullanılan radyal temel yöntemi yaygınlaştırılmıştır. Güvenlik riski taşıyabilecek alanlarda bu yöntem sıkça kullanılır. Günümüzde diğer iki temel yönteminin kullanımı yok denecek şekilde azalmıştır. Oluşan talep neticesinde, binaların güvenlikli ve dayanıklı olması öncelikli bir durumdur.

Radyal Temel Uygulanma Şekli

Standart temel uygulamalarında olduğu gibi, ilk olarak temel yeri hazırlanır. Kazma işlemi tamamlandıktan sonra belirlenen proje işleyişi doğrultusunda 10 ila 15 cm arasında grobeton dökülür. Bu betonu diğerlerinden ayıran özelliği; sağlam ve çabuk kuruyor olmasıdır. Dökülen grobetonun üzerine temel kalıpları hazırlanarak dikilir. Önceden belirlenen temel yüksekliği kadar tuğla örülür. Yer altı sularının yoğun olduğu alanlarda, olası sel baskınlarını önlemek için gerekli yalıtma kaplamaları gerçekleştirilir. Su yalıtım membranı uygulanması olası birçok doğal afetin engellenmesi için elzemdir. Çeşitli nedenlerden dolayı izolasyonun zarar görmesi durumunun önüne geçilmesi için beş cm ebadında beton dökülür. Beton sabitlenip düz şekle getirildikten sonra 14’lük donatılarla inşa işlemi hız kazanır.

Temelde donatıların yoğun kullanılması önemlidir. Binanın mevcut ağırlığının temele eşit yayılımı için donatıların iyi yapılması gereklidir. kolon filizleriyle örme kısmı inşaatın şekillenmesi açısından öncelikli bir süreçtir. Kaliteli malzemeler ve iyi işçilik kullanılarak yapılması gereklidir. Bütün temel işlemleri boyunca kullanılan makine operatörlerin uzman kişiler olması önemlidir. Uzun süre eğitim görmüş, deneyimli kişiler tarafından yapıldığı takdirde karşılaşılacak riskler sıfıra indirgenmektedir.

Radyal Temel İnşaat Maliyeti Ne Kadardır?

Yaygın kullanımıyla birlikte sağlam konutların sayısı da hızla artmıştır. Pratik ve kaliteli oluşu nedeniyle birçok yapılarda tercih edilmektedir. Maliyeti sanılanın aksine uygundur. Alanında uzman firmalarla anlaşarak uygun fiyatlarla kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz. Sarıoğlu beton delme kesme olarak yüksek standartlarda malzeme kullanarak radyal temel kesimini gerçekleştirmekteyiz.

4 Comments

 1. Fatih dedi ki:

  Radyal.tememlili ve perde betonlu nina depreme dayaniklimidir

  • Karot Beton Delme Kesme dedi ki:

   Fatih bey binan depreme dayanıklı olup olmadığın ön inceleme sonucu belli olur ve ön incelemede şüpheli binalar laboratuvar ortamında yapılan testlerle belirlenir

  • Karot Beton Delme Kesme dedi ki:

   Merhaba dayanıklı olması için 2000 yılı sonrası yapımı ve yapı denetim kontrollü bina ise dayanıklı denilebilir.

   • Karot Beton Delme Kesme dedi ki:

    Merhaba dayanıklı denilebilir.Sağlıklı olanı ama deprem testi yapılması gerekiyor.Kullanılan malzemeleri deprem testi uygulaması yapılırken görebiliyoruz test sonuçlarında uygulama için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + eighteen =