Kuyu Temel
Kuyu Temel Fiyatları
17 Ocak 2019
Perde Duvar Kesme
Perde Duvar Kesme
17 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Perde Duvar Delme

Karot Delme Fiyatları

Karot delme birim fiyatları

Bir evin mahremiyetini sağlayan, dışarıyla irtibatı mümkün olduğunca kesen yapılara duvar denir. Terimsel tanımına baktığımızda ise, binanın yükünü taşıyan, temele bağlı düşey yapılardır. Binanın kısımlarını birbirlerinden ayırmaya yarar. Günümüzde birçok duvar çeşidi bulunmaktadır. Fonksiyonlarına göre duvar çeşitleri inşaat sektöründe karşımıza çıkmaktadır. İnşaatta, en çok kullanılan yöntemlerden birisi de, perde duvardır. Perde duvar delme işlemi diğerlerine göre daha kolay sayılmaktadır. Bunun nedeni, bu duvar çeşitlerinin yük taşımamasıdır. Yalnızca rüzgâr kesme amaçlı konuşlandırılırlar. İnşaat sektöründe cephe giydirme olarak da geçer. Görsel amaçlı kullanılması da söz konusudur. Genellikle, plaza gibi büyük denilebilecek yapılarda mevcuttur. İç alanı dış alandan ayırma gibi fonksiyonları bulunur. Yapıları dıştan koruması amaçlanır. Yapıların toprak ve kötü hava koşullarıyla ilişiğini kesmeye yarar. İzolasyon amaçlı sıkça tercih edilir. Eve ek pencere koyulmak istendiğinde, genellikle perde duvar delme önerilir.

Demir donatlı ya da donatsız olarak inşası mümkündür. Tek katlı evlerde çok sık bulunmaz, genellikle yüksek yapılı binalar için uygundur. Binaların sağlam temeller üzerine kurulu olması oldukça önemlidir. Bunun yanında, betonarme kolonların da büyük ve sağlam olması gereklidir. Yüksek katlı yapılarda, binanın sağlam olması için çok büyük kolonlar bulunur. Bu da görsel açıdan istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Perde duvar yöntemiyle, kolonların kötü görünümünün önüne geçilir. Taşıyıcı kolonlar işlevselliğinin gerektirdiği doğrultuda, elzem yöntemlerden birisidir. Perde duvar delme güzel bir alternatif olarak, uygun meblağlarla delim işlemi yapılmaktadır.

Perde Duvar Delme Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Genellikle betonarmeden oluşur. İlk kullanıma ABD’de başlanmıştır. 1950’li yıllarda, gelişen inşaat sektöründe tercih edilmiştir. Görselliği ön planda tutan Amerika Birleşik Devletleri bu yöntemi günümüzde de sıkça kullanmaktadır. İnce ve ağır olmayan yapısı nedeniyle işlevselliği yüksektir. herhangi bir taşıyıcı kolon niteliği bulunmayan, izolasyon için sıkça tercih edilen bir türdür. İnşaatta, beton ya da çelik bileşenlerinden yapılmış iskeletli kolon, döşeme vb taşıyıcıların kapatılmasında da kullanılır.

Düzenlenen son yönetmelikler neticesinde, kullanımı resmi gazetelerce de onaylanmıştır. Taşıyıcı betonarmelerin hoş olmayan görüntüsüne alternatif bir çözüm olarak hayatımıza girmiştir. Uygulanmasının kolay olmasının yanı sıra, uzun ömürlü oluşuyla cezp edicidir.

  • En az 25 cm ebadında olmalıdır. Donatılar 25 cm mesafeler bırakılarak birleştirilirler.
  • Temelde de uygulanışı mümkündür. Filiz ekimi yerine, perde filizi yapılabilir.
  • İki yönlü donatılar hazırlanır. ( boyuna ve enine)
  • Bağlama safhasında en az iki kişi çalışmalıdır. Gerekli iş güvenliği ekipmanlarının kullanılması şarttır.
  • Bağlama safhasının ardından 4 tane deprem çirozları sabitlenir. Donatılara pastaşı takılması sonrası süreç tamamlanır.

Perde Duvar Delme Maliyeti Ne Kadar?

Perde duvar delme çeşitli cihazlarla mümkündür. En uygun yöntem belirlenerek, fiyat saptanması gerçekleştirilmektedir. Binanın proje yapılandırılması göz önüne alınarak, gerekli cihazların temini sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × five =