Kontrollü Bina Yıkımı
Kontrollü Bina Yıkımı
17 Ocak 2019
Karot Delme Fiyatları
Perde Duvar Delme
17 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Kuyu Temel Fiyatları

Kuyu Temel

Kuyu temel, inşası yapılan binanın yapı taşı olarak bilinmektedir. Binanın kaç katlı olacağına, ağırlık merkezi gibi özelliklere göre temel yöntemlerinde de değişiklik olmaktadır. Birçok temel yöntemi günümüzde uygulanmaktadır. Olası risk faktörlerini azaltmak, bina yaşını uzatmak gibi amaçlarla temelin sağlamlığı daha da önem kazanmıştır. 2000’den itibaren inşaat sektöründe yaptırımlara gidilmesi, bu sektörün hızlanmasını sağlamıştır. Şehirleşme amaçlı göç, sanayileşmenin artması gibi dış etkenlerde inşaat sektörüne olan ilgiyi arttırmıştır. Kuyu temel yöntemi en sık tercih edilen uygulamalardan birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Şehirleşmenin getirdiği özellik olan, yan yana binaların bulunması istenmeyen bir durumdur. Bu tür yapıların inşası sırasında, temel açma yönteminde de zorluklar çıkabilmektedir. Kuyu temel sistemiyle birçok risk ortadan kaldırılmaktadır. Temel iksa sistemlerinden en riskli ve en uzun süreni olarak da bilinmektedir. Bunun yanı sıra, maliyet açısından da oldukça uygun bir süreçtir.

Teknolojinin gelişmesiyle temeller genellikle iş makineleriyle kazılmaktadır. Kuyu temelde ise, insan gücüyle temel kazımı gerçekleştirilir. Tek taraflı ve derin olması amaçlanan kazılarda en çok tercih edilen sistemdir. Genellikle sert ve yer altı zenginliklerinin az olduğu arsalarda maksimum işlev sunar. Zeminin saptanan özellikleri ve hazırlanan proje yönergesinde, 20 ila 30 cm kadar kazma gerçekleşir. Parsel kaybının önlenmesi gibi riskleri ortadan kaldırması gibi avantajları bulunur.

Kuyu Temel Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Projelendirilmiş yapı inşası 2 m * 3 m gibi birim ölçüleri aracılığıyla hesaplanır. İlk kazılar 1 – 3 -5 – 7 üzerinde yapılır. Kazıda kullanılması amaçlanan kereste ve diğer materyaller hazırlanarak kamalar çakılır. Sonraki aşamada insan gücüne direkt geçiş olur. Geri kalan temel kazma süreci elle devam ettirilir. İnsan gücü kullanıldığı için normal temellerden çok daha uzun sürede bitirilir. Her 120 cm gelindiğinde iksa keresteleri yerleştirilerek çakılır.

Proje doğrultusunda amaçlanan kod düzeyine gelindikten sonra kalan demir işçiliği tamamlanır. 8 ila 32 cm kalınlığında değişen demir donatları ilgili yerlere bağlanır. İki numaralı olarak sınıflandırılmış kuyudaysa filiz demirler, ağırlığın eşit dağılması için yerleştirilir. Filiz demirlerin tamamının çakılmasının ardından beton dökülerek kurumaya bırakılır. Tüm bu işlemler sırasıyla diğer kuyulara da yapılır.

Kuyu temel uygulanmasının en temel gerekçesi yer kaybının azaltılmasıdır. Komşu nizam parsellerinin en verimli şekilde kullanılması temel amaçtır. Ayrıca doğal afetlerin önlenmesi açısından da kolaylık sağlar. Olası toprak kaymaları riskine karşı, herhangi bir iş makinesi kullanılmadan kazılır. Kuyu temellerin mevcut perdeleri, bina taşıyıcı kolanı şeklinde de kullanılabildiği için ekstra bir takviyeye ihtiyaç oldukça azdır.

Kuyu Temel Projesi Birim Fiyatı Nedir?

Binanın özelliklerine göre değişiklik göstermesi beklenir. Arazi yapısı, alan büyüklüğü, bina özelliklerine göre birim fiyatı saptanır. Kuyu temel fiyatları metre küp olarak veya iş eğer az ise götürü fiyat verilir. Sarıoğlu beton delme kesme birçok kuyu temel projesini başarıyla tamamlamıştır. Detaylı bilgi almak için sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − two =