Parapet Duvar Kesme
Parapet Duvar Kesme
3 Ocak 2019
Fore Kazık Kesimi
Fore Kazık Kesimi
4 Ocak 2019

Almanlar tarafından yapılan, betondan örnek almak için icat edilen bu makineleri kullanan kişilere karotçu denir. Karot makineleri, betonu silindir biçiminde delmeye yarar. Bu işlem ardından da havuç şekline benzeyen betonu çıkarmak amaçlanır. Karot kelimesi, İngilizcedeki havuç kelimesinin Türkçeleştirilmiş halidir.(carrot).

Karotçuların çalışma alanları zamanla yenilenmiştir. Karot testi alma, karot ile beton delme, beton çürütme işlemleri yapılmaya başlanmıştır. Binaların depremlere dayanıklılığını ve malzeme kalitesinin öğrenilmesi amacıyla da karotçulardan yardım alınır.

Karot Nedir?

Karot ile Beton Kesme İşlemi Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanları oldukça fazladır. Başlıca kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

  • Deprem dayanıklılığı kontrol amacıyla,
  • Malzeme kontrolü yapılması gereken durumlarda,
  • 65 cm kalınlığı aşan kesimlerde,
  • İnşaat temelleri kesiminde,
  • Pencere ve kapı alanı yapmada,
  • Döşeme beton kesim işlerinde,
  • Baraj inşaatlarında delme amacıyla kullanılmaktadır.

Peki, bu işlem nasıl yapılır?

Karotçu kişi, kesilecek yüzeyde ölçümleri yaparak en doğru şekilde sürecin gerçekleşmesini sağlar. Bu işlemi sağlarken seri şekilde hareket etmelidir. Bina yıkım işlemlerinde de karotçudan faydalanılabilir.

Karot ile beton delme işlemi

Karot işlemi uzmanlarınca yapılır. Delinecek bölgenin keşfinden sonra, istenilen büyüklükte delim işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemlerde tecrübeye sahip operatörler görev almalıdır. Karot ile delme günümüzde birçok sektörde ihtiyaç duyulan bir hale gelmiştir. Başını inşaat sektörünün çektiği bu sektörlerde, kapı ve pencere açmada da faydalanılmaktadır. Karot zamandan ve işçilikten tasarruf sağlaması sebebiyle de büyük rağbet görmektedir.

Karot alma 

Bu işlemin kullanımı, Marmara depremi sonrasında hızla artmıştır. Depremden etkilenen, zedelenen yapıları yeniden güçlendirmek ve onarımını sağlamada ülkemizde artış göstererek kullanılmaya başlanmıştır. Bu işlem esnasında bazı problemler ve risklerin tespiti kolay olmayabilir. Karot alma işlemi, beton dökme işlemi bittikten sonra yapılmaktadır. Bu testin amacı beton mukavemetini ölçmektir. Karot makinesi yardımı ile alınan parçalar deneye gönderilir.

Beton karot örneği alınma işlemi netice itibari ile yapıyı bozabilen bir işlemdir. Örneğin alınacağı yer yapılan araştırmalar sonucu uygun bölgeden, en az zarar verecek şekilde seçilmelidir. Karşılaşılabilecek her türlü olumsuzluğa karşı dikkatli olunmalıdır. Testin yapılma amacı ise yapının ömrünün süresini belirlemektir. Karot testi alınan örneklerin deneye hazırlanmasının ardından basıncı ölçülmektedir.

Karşılaşılan Zorluklar Nelerdir?

  • Karot alma işleminin ucuz olmaması,
  • Yeterli sayıda eleman sayısının olmayışı,
  • İşlemin mühendislik gerektiren hassas bir işlem gerektirmesi karşılaşılan zorluklardır.

İşlemde karşılaşılan sorunların azami düzeyde tutulması için dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunur. Bunlardan en önemlisi, kalifiye karotçuların kullanılmasıdır. Deneyimli, alanında uzman kişilerle çalışmak, olası riskleri ortadan kaldırır. Sarıoğlu beton delme kesme, tüm alanda profesyonel kişilerle çalışarak işleyişi sürdürür. Çözüm ortaklığı prensibiyle meydana gelen zorluklar derhal ortadan kaldırılır. Aktif hizmet sunduğumuz yıllardan beri sektörde lider olmaya devam etmekteyiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − eight =