Kompresör İle Beton Kesimi
Kompresör İle Beton Kırımı
11 Ocak 2019
Karotçu
Hadımköy Karot
17 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Karot Delme

Karot Nedir?

İnşaat teknolojileri 90’lı yıllardan itibaren ivme kazanmıştır. Sürekli olarak yenilenen cihazlarla birlikte yapı inşa süreleri ciddi ölçüde kısalmıştır. ‘Karot nedir?’ Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Tüm yapı işlemlerinde sıkça kullanılan cihazların başında karot gelmektedir. Karot makineleri Almanlar tarafından icat edilerek, günümüz inşaat sektörüne kazandırılmıştır.

Karot cihazlarının en başta kullanım amacı, günümüzde olduğundan daha farklıydı. Malzemelerin saptanması ve numune alma işlemleri için kullanılmaktaydı. Günümüzdeyse, birçok işlem gerçekleştirmektedir. Geliştirilen mühendislik yazılımlarıyla, beklenenin üstünde kapasiteyle çalışmaktadır.

Çıkartılan beton parçalarının silindiri anımsatan yüzeyi nedeniyle bu cihazlara karot adı verilmiştir. Dolayısıyla betonu silindir biçiminde kesme işlemine karot kesme denilmektedir. Karot delme kesme işlemini gerçekleştiren operatörler karotçu olarak bilinir.

Karot Cihazı Özellikleri Nedir?

Diğer yapı cihazlarından, pürüzsüz sonuçlar elde edişiyle ayrılır. İstenen ölçülerde karot elmas ucu kullanımıyla işlem gerçekleştirilir. Kalın yüzeyli betonlarda dahi kesin sonuçlar verir. Sulu fonksiyon özelliğiyle, sessiz çalışır. Bu da çevreye verilecek rahatsızlığı en aza indirir. Derz kesimi, numune alma, dayanıklılık testi yapma gibi amaçlarla kullanılır. Makinaların tasarımı düşey ve yatay bölgelere uygun olarak maksimum verim alınması amaçlanmıştır. Kapı, pencere, asansör, merdiven boşluğu, baca, klima tesisatı gibi geniş kullanım yelpazesi ile önem arz etmektedir. El tipi ya da sabitlenebilir cihaz fonksiyonları bulunur. İşlem esnasında duvara monte edilerek oluşması mümkün kazalar önlenir.

Karot Alımında Uyulması Gerekenler

Karot alınırken, donatıya zarar vermeden örnek alınmalıdır. Örneği alacak kişinin, destek ekibinin taşıma güçlüğü yaşamayacağı yerlerden alması gerekir. Gerekli koşulların sağlanamaması söz konusu olduğunda beton basınç ölçümü için farklı donanımlardan faydalanılmalıdır. Alınacak örneğin boyu hesap edilirken, başlıklanması için kesilip düzeltileceği unutulmamalıdır. Karotun alınacağı duvardan tesisat geçip geçmediği kontrol edilmelidir. Makinenin kullanımı sırasında, makinedeki suyun etrafa sıçrayacağı için elektrikli kabloların ve malzemelerin uzak tutulması önemlidir.

Kolon ve kirişler binanın ağırlığını taşımaktadır. Yapısal ağırlık dengesine herhangi bir zarar vermeden karot alım işleminin yapılması önemlidir. Uzman ekibimizle birlikte, güvenli bir şekilde karot alımı işlemini gerçekleştirmekteyiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + 2 =