Hilti İle Beton Kesimi
Hidrolik Beton Kesme
10 Ocak 2019
Karot Elmas Kaynağı
Karot Elmas Kaynağı
11 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Karot Delme

karot delme

Marmara depreminin ardından inşaat alanında yeni teknolojiler kullanılmaktadır. Teknolojinin hızlı gelişmesi neticesinde, işgücüne ihtiyacı azaltan uygulamalar bulunur. Karot makinesi birçok inşa alanında kullanılmaktadır. Bu cihazlar yapılardan silindir şeklinde parçalar çıkartma prensibiyle çalışmaktadır. Karot delme yöntemleriyle arzu edilen sonuçlar elde edilir. İlk olarak Almanya’da kullanımına başlanan bu cihaz, ülkemizde son yıllarda kullanılmaya başlamıştır.

Yapının tamamını bozmadan karot delme işleminin gerçekleşmesi, diğer yöntemlerden ayrılmasını sağlamıştır. Herhangi bir darbe yapmadan, donatlı ya da donatsız duvarlarda delim gerçekleştirecek şekilde üretilir. 45 ila 90 derecelik açılarla 600 cm derinlik ölçülerine kadar delim yapabilmektedir. Bu oranlar değişiklik gösterebilmektedir. Üretim amacına ve arzulara göre yeni düzenlemeler uygulanabilir.

İngilizcede ‘havuç’ kelimesine eş gelmektedir. Karot makineleri kesme ve delme alanlarında en çok kullanılan yöntemlerdendir. Havuca benzeyen, silindir şeklinde parçalar alabilmemiz nedeniyle karot ismi verilmiştir.

Karot Cihazı Nerelerde Kullanımı Uygundur?

Birçok alanda kullanılabilir. Kullanım yapılması planlanan yapıya göre özellikleri önceden belirlenmelidir. İnşaat sektöründe en çok kullanıldığı alanlar:

  • Bina yapımında kullanılan maddelerin kalitesinin ölçülmesinde,
  • Deprem riskini karşılama oranı ölçülmesinde,
  • İstenmeyen yapıların çıkartılmasında,
  • Baca deliklerinin açımında,
  • Demir donatlı ya da donatsız duvar ve balkonlarda sıkça kullanılır.

Kullanım alanları ihtiyaç doğrultusunda çoğaltılabilse de, başlıca kullanım alan ve nedenleri yukarıda yer almaktadır. Hesaplamalar ve proje gidişatı doğrultusunda kaç mm ebadında elmas ucu kullanılacağı saptanır.

Karot Delme Kullanım Talimatları

Kullanım doğrultusuna göre cihazlar değişiklik göstermektedir. Proje bazlı farklılıklar doğan bu cihazlar uzman kişilerce kullanılmalıdır. En doğru ve kesin sonuçların alınması için ayarlamaların eksiksiz yapılması gereklidir. bu alanda eğitilmiş kişilerin yanılma payları çok daha düşüktür. Birçok önemli iş için kullanılan karot delme makinelerinin tam kapasite kullanılması için doğru yönlendirme önemlidir. Cihazı talep ettiğiniz firmanın, size yönergeleri doğrultusunda kullanılması gerekir. Herhangi bir sorun oluşması halinde, kendiniz çözmeye çalışmadan uzman destek alınması en doğru olanıdır. Yüksek risk sınıfındaki inşaat sektöründe güvenlik en önemli unsurdur. Çözüm odaklı prensibiyle Sarıoğlu beton delme kesme firmamız güvenliğiniz için çalışmaktadır.

  • Karot delme işlemi için en uygun elmas ucunun takılı olduğundan emin olun.
  • Gerekli güvenlik ekipmanlarının tamamının kullanılması önemlidir.
  • Cihazın ağırlığı bir kişinin zorlanacağı ölçülerdedir. Sabitleme aparatı kullanılarak, işleyiş sırasında kolayca yönlendirebilirsiniz.
  • Aynı işlem sırasında farklı elmas uçlar kullanılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda cihazın kapalı vaziyete olduğundan emin olunmalıdır.
  • Tüm süreç boyunca, işlem acele etmeden yapılmalıdır. Aksi taktirde silindir parça istenen pürüzsüzlükte olmayacaktır. Ayrıca dış duvarın zarar görme ihtimali de artış gösterir.

Sulu çalışma özelliğinden dolayı herhangi bir şekilde toz kaldırma durumu olmaz. Çevre kirliliğinin önüne geçen teknolojisi sayesinde temiz ve hızlı bir sonuç elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 2 =