Havalandırma Deliği
Havalandırma Deliği
10 Ocak 2019
karot delme
Karot Delme
10 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Hidrolik Beton Kesme

Hilti İle Beton Kesimi

İnşaat sektöründe ve çeşitli yapılar için tercih edilen duvar kesme işçiliği, birkaç farklı yöntemle yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de hidrolik perde beton duvar kesme yöntemidir. Bu yöntemde hidrolik beton kesimi için bir hidrolik beton kesim makinesi kullanılır. Raylı sistem yardımıyla çalışan ve sulu kesim yapma özelliğine sahip bu makine sayesinde milimetrik ve düzgün kesimler yapılabilir. Perde beton duvar kesimi, bir kerede kusursuz olarak yapılmak istendiği için genellikle hidrolik makine kullanılmaktadır. Kullanılan cihaz dolayısıyla işleme de hidrolik beton duvar kesme işlemi denilmektedir. İnşaatların milimetrik planlarına uygun olarak iç ve dış mimaride kullanılacak beton yapılar için bu kesme yöntemi en uygun yöntem olarak düşünülmektedir. Bunun temel sebebi ise makinenin, kullanan kişiye rahatlık sağlamasıdır.

Hidrolik Perde Beton Duvar Kesme Nasıl Yapılır?

Önemli Not:  Ne kadar pratik bir cihaz olsa da hidrolik beton kesme makinesi kesinlikle bir usta tarafından kullanılmalıdır. Bina içinde ve dışında yapılması gerekli olan işlemlerin doğru anlaşılması da yapılacak işlemin hatasız olmasını sağlayacaktır. Bunun için ilk olarak binanın proje planı incelenmelidir. Gerekli kullanım talimatları uygulandıktan ve inşaat alanı dışına pislik taşınmayacağından emin olunduktan sonra işlem gerçekleştirilmelidir

Hidrolik kesme işlemi için yapılması gereken öncelikle performansı iyi olan bir kesme makinesi satın almaktır. Raylı sistem ile çalışan bu makine sayesinde kesilmesi veya yontulması gereken alanlar kolaylıkla şekillendirilebilir.  Sonrasında ise işin içine daha teknik konular girmektedir. Hidrolik perde duvar kesimi için öncelikle kesilecek olan alan ölçülür ve belirlenir. Sonrasında ise ray sistemi yardımıyla kesilecek olan her kısım milim milim kesilerek hatasız bir işlem yapılması mümkün olur. Beton duvar kesimi yapmak için alınacak olan makinenin kalitesinden de emin olmak önemlidir. Bu nedenle kesme ya da delme yapılacak alanda rahat çalışabilecek, fazla yer kaplamayan bir makine tercih edilir. Sert ve kesilmesi zor olan malzemelerden biri olan beton için hidrolik kesme işlemi burada pratiklik kazanmak için kullanılmaktadır.

Hidrolik Perde Beton Duvar Kesme Neden Yapılır?

Genellikle kare ya da dikdörtgen görünümlü alanlarda pürüzsüz bir kesme yapmak için hidrolik perde beton duvar kesme işlemi uygulanır. Öncelikle hangi amaçla kesme ya da delme yapılacağı belirlenmelidir. Hidrolik perde duvar kesme işlemi:

  • Pencere yeri açılımı
  • Kapı yeri açılımı
  • Pencere ya da kapı alanı büyütme
  • Binada çeşitli tadilat işlemleri yapmak gibi amaçlarla tercih edilir.

Bu işlemler için öncelikle pencere ve kapı yerlerinin nerelerden açılması gerektiği tespit edilmelidir. Güneş alabilecek ve evi aydınlık gösterecek noktalardan pencere yerleri açılmalıdır. Bu işlem sırasında elmas uçlu ve hidrolik bir testere cihazı kullanılmaktadır.  Cihazın, sulu kesim yapmaya müsaade etmesi, kesim işlemini biraz daha kolaylaştırmaktadır. Kesilen alanda pencere, kapı gibi kısımlar oluşturularak açılan delikler kapatılmaktadır. Doğru ölçüm ve doğru teknik ile inşaat sektöründe hidrolik beton kesme, son derece başarılı projeler oluşturmaya yardım etmektedir.

Hidrolik Perde Beton Duvar Kesme Avantajı Nedir?

Yapılan işlemin ekstra maliyet çıkarmaması, inşaat sektöründe oldukça önemsenen bir durumdur. Bu nedenle hidrolik perde beton duvar kesimi için belirtilecek avantajlar arasında:

  • Ekstra maliyete gerek kalmaksızın doğru kesim işlemini gerçekleştirebilmek,
  • Milimetrik kesim yapabilecek hassasiyete sahip hidrolik makine kullanabilmek,
  • Raylı sistemle çalışan makine tercih edilerek kullanan kişinin işini kolaylaştırmak,
  • Sert ve kesim yapılması zor zeminlerde daha kolay kesme işlemi yapılmasını sağlamak
  • Etrafı daha az kirleterek daha etkili çalışma yapabilmek gibi maddeler yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + 20 =