Fore kazık başı kırımı
Fore Kazık Kırımı
4 Ocak 2019
Karot Delme Fiyatları
Karot Delme Fiyatları
4 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

İstinat Duvarı Kesimi

İstinat Duvarı Kesimi

İstinat duvarının temel kullanım amacı, zemin sabitlemektir. Betonlarda oluşabilecek kayma, yıpranma gibi durumları önler. İnşaat alanları her zaman düz arazilerde olmayabilir. Eğimli ya da dik alanlarda inşaat yapıldığı da sıklıkla görülür. Bu gibi alanlarda istinat duvarı kullanılır. Bu duvar tekniğiyle inşaat daha güvenli bir hale getirilir. Zeminin kayması, yıpranması önlenerek yapının korunmasına yardım eder.

Her geçen gün gelişen inşaat sektöründe birçok teknik kullanılır. Bu teknikler, arazinin yapısına, kullanılan malzemelere ve arzulanan amaca göre değişiklik gösterir. İstinat duvarı kesimi sürekli olarak dış faktörlerden etkilenmektedir. Betonu sabitlemek için yapılması uygun olan duvarın uzun yıllar dayanıklı olması beklenir. Bu amaç doğrultusunda, kullanılacak malzemelerin yeterli kalitede olması büyük önem taşır.

İstinat duvarının etkilendiği bazı olumsuz hava koşulları bulunur. Bunlar, yağmur ve yer altı sularıdır. Dere, nehir gibi alanlara yakın inşa edilen yapılarda dolgu malzemesi önemlidir. Suya dayanıklı, aşınmaya izin vermeyecek kaliteli dolgu kaplamalarıyla istinat duvarı sağlamlaştırılır.

İstinat duvarı hesaplama işlemi iki önemli faktöre göre gerçekleşir. Taşıyacağı yük ve toprağın kayma oranı göz önüne alınır. Taşıyacağı yük doğrultusunda yapı malzemeleri kullanılması en doğru olanıdır. Drenaj oranı iyi şekilde hesaplanmalıdır. İstinat duvarı drenajı dikkat edilmesi gereken diğer etkenlerdendir. Drenaj hesaplaması sonucunda yapının çökme, sudan etkilenme riski neredeyse ortadan kaldırılır.

İstinat Duvarı Çeşitleri Nelerdir?

Belirli etkenler gözetilerek farklı uygulamalar yapılmaktadır. Riskler ve ihtiyaçlar doğrultusunda, en uygun sistem faaliyete konulur. İç ve dış etkenlerin tamamen gözden geçirilmesi, olası tüm hesaplamaların yapılmasıyla en doğru yöntem belirlenir. İstinat duvarı yöntemlerinde de, tüm ihtimaller doğrultusunda gerekli uygulamalar yapılır. Bazı istinat duvarı çeşitleri şu şekildedir:

  • Çelik Şeritli Duvarlar,
  • Betonarme İstinat Duvarı,
  • İstinat Duvarı Ağırlık İstinat Duvarları,
  • Geosentetik Donatılı Flexi Geoduvarlar

Yapıya uygulanacak yöntem belirlendikten sonra dış etkenler tekrar kontrol edilmelidir. Çevresel koşullara uzun yıllar dayanabilecek malzemeler kullanılmalıdır. Zemin araştırması yapılarak en uygun duvar malzemesi seçilmelidir. Duvar temelinin atılmasının ardından hasarları önlemek adına boşluk bırakılmalıdır. Boşluklar 8 ila 20cm arasında değişiklik gösterebilir. Farklı genleşme riskinden oluşabilecek hasarlar bu boşluklar sayesinde minimum şekilde atlatılır. Duvar alt ve üst kısımlardan birbirlerine bağlanarak güçlendirilir. Tüm işleyişin eksiksiz ve kaliteli bir şekilde yapılması şarttır.

Deneyimli bir inşaat firmasıyla çalışarak oluşabilecek tüm risklerin önüne geçilmesi mümkündür. Deneyimli ekibimizle Sarıoğlu beton delme kesme uzun yıllardır öncü olarak hizmet vermekteyiz. İnşaatın birçok alanında faaliyet göstererek, uzman ekibimizle kalite vaat etmekteyiz. Olası tüm sorunlara çözüm odaklı yaklaşarak işbirlikli prensip sürdürmekteyiz. Tüm istekleriniz gözetilerek, inşaat çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Oluşan talepler doğrultusunda arz çözümleri üreterek istekleri her daim önemsemekteyiz. İstinat duvarı kesimi işleminin her aşamasında yanınızda olarak, üstün kalite ortaya koymaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =