Fore Kazık Kesimi
Fore Kazık Kesimi
4 Ocak 2019
İstinat Duvarı Kesimi
İstinat Duvarı Kesimi
4 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Fore Kazık Kırımı

Fore kazık başı kırımı

Beton Fore kazık kırımı

İnşaat yapılarında sağlam olmayan alanların güçlendirilmesi için çeşitli yöntemler uygulanır. Bu uygulamalardan en yaygın olanı fore kazık yöntemidir. Mevcut yapılardaki yıpranma ve çökmeler için uygulanmasının yanı sıra, yeni yapılarda da kullanılır. Zemin alanında güçlü olmayan kısımlar tespit edilir. Sonrasındaysa o alanlardaki yükler, yeni yapılan fore kazığa aktarılır.

Günümüzde zemin alanı ve geoteknik mühendisliğinde      büyük gelişmeler olmaktadır. İnşaat alanına olan yoğun ilgi neticesinde fore kazık kırımı işlemi yaygınlaşmıştır. Her geçen gün yeni metotların bulunmasıyla inşa alanındaki süreç hızlandırılmaktadır. Kırım işlemleri önceden günler alırken, fore kazık kırımı yöntemiyle kısa sürelerde gerçekleştirilmektedir. Mekanik ve hidrolik altyapılı cihazlar yıkım esnasında kolaylık sağlamaktadır. Hangi özellikteki makinenin seçileceği yapının etkenlerine göre değişiklik göstermektedir.

Fore Kazık Kırımı Kullanımı

Zemin ve bodrumlarda sıklıkla kullanılır. Bodrum kazıları esnasında çevresel ve yapısal ağırlıkların kazı esnasında korunması gereklidir. Yükü taşıyan zemin ve kolon desteklenmediği durumlarda yapıda hasarlar görülebilir. Binaların yakın mesafelerle inşa edildiği günümüzde fore kazık destekleri büyük önem taşımaktadır. Kazı işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için iksa uygulamaları yapılır. fore kazık kırımı günümüz inşaat alanında güvenli, ekonomik ve kaliteli sonuçlar veren bir yöntemdir.

Cihaz kullanımında önce belirlenen zemine bir delik açılır. Oluşan, farklı boyutlarda açılması mümkün delgiler içerisine demir kazıklar yerleştirilir. Hemen ardından beton dökülür ve kuruması beklenir. Oluşan fore kazık, binanın sağlamlaşmasını ve yükün bölünmesini sağlar.

Fore Kazık Kullanımının Avantajları Nelerdir?

 • Zaman avantajı sağlar. Uygun şartlar oluştuğu takdirde çok kısa sürelerde sonuç verir.
 • Diğer sistemlerin aksine, temelin kazılması gerekmez.
 • Yetersiz geldiği durumlarda, daha önceden yapılmış fore kazıklarına destek sağlanabilir. Eski kazığın hemen yanına genişletilmiş bölge uygulanır.
 • İstenilen genişlik ve büyüklükte inşa edilebilir. Taşıyacağı yük kapasitesi hesaplanarak boyutlara karar kılınması en doğru olandır.
 • Delik açılırken zemine zarar vermez. Ses ve titreşim gibi durumlarla karşılaşılmaz. Kullanımı pratik ve hızlıdır.
 • Çakma kazıklardan ayrılan önemli bir özelliği, boyunun arzuya göre düzenlenebilmesidir. Kazıkların sabitlenmesinin ardından, gerektiğinde müdahale edilebilir.
 • Fore kazık kırımı uygulanması ve hazırlanması kolaydır. Uzman ekip tarafından gerçekleştirildiğinde risk minimuma indirgenir.

Fore Kazık Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanları oldukça geniştir. Yenilenen bir teknoloji olması nedeniyle çakma kazık gibi yöntemlerden daha çok tercih edildiği görülür.

 • Deprem oluşumunun ardından meydana gelen hasarlarda,
 • Binalarda sonradan meydana gelen çökme gibi durumlarda,
 • Yanlış projelendirilmeden kaynaklı eşit olmayan yük dağılımlarında,
 • Temel problemlerinde,
 • Yer altı su kaynaklarının yükselmesi durumunda,
 • Toprak kayması gibi doğa olaylarında bu yöntem sıkça kullanılır.

Sarıoğlu beton delme kesme fore kazık kırımı işlemlerinizi sorunsuz şekilde gerçekleştirir. Yapının özellikleri belirlenerek, en doğru cihaz seçilir. Çözüm odaklı prensibimizle kısa sürede fore kazık uygulaması yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 12 =