Beton Kesme
Beton Kesme
10 Ocak 2019
Hilti İle Beton Kesimi
Hidrolik Beton Kesme
10 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Havalandırma Deliği

Havalandırma Deliği

Tüm yapılarda havalandırma deliği olması önemlidir. Araştırmalar, kişilerin zamanlarının %70’ini evde geçirdiğini kanıtlamıştır. Zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz güvenli alanımızda sağlıklı oksijen dağılımı olması gerekliliktir. Beynin belirli bir oksijen seviyesi alması, sağlıklı düşünebilmek ve gündelik faaliyetleri etken yapmak için şarttır. Günümüzde birçok evin yapımında havalandırma sistemleri etkin bir şekilde kurulmaktadır. Havalandırma deliği, kapalı mekânlara temiz hava aktarımını sağlar. Mekanizma işleyişi sayesinde hava akımı transferi gerçekleştirilir.

Evlerde ısıtma kaynaklarından ve kişilerin kalabalığından yayılan karbondioksit miktarı yadsınmayacak kadar yüksektir. Etkili bir hava akımı sağlanmaması durumunda riskleri bulunmaktadır. Eski binalara bakıldığı zaman ilkel havalandırma sistemlerinin olduğunu görürüz. Bunlar çoğunlukla, odanın açılan penceresinin havalandırma alanına kurulması şeklinde yapılıyordu. Ölü oda olarak adlandırılabilecek bu yerin işlevselliğini düşürmekteydi. Odanın etkin şekilde kullanılamaması, penceresinin dışarıya bakmaması gibi olumsuz durumlar sıkça görülmekteydi. Uzun vadede ise, ölü odanın varlığı evin mevcut fiyatını düşürmekteydi. Günümüzdeyse çok daha ileri teknolojik yöntemler uygulanmaktadır. Havalandırma deliği cihazlarıyla evdeki atmosfer akışı sağlıklı şekilde gerçekleştirilir.

Havalandırma Deliği Nasıl Çalışır?

Gün boyunca aktif bir şekilde banyo, tuvalet gibi alanları kullanmaktayız. Bu alanlarda buhar oluşumundan kaynaklı nem oranı yükselmektedir. Uzun süre nemin yüksek kalması durumunda evdeki mevcut bakteri oluşumunun hızlandığı biliniyor. Havalandırma delikleriyle odadaki nem oranının sabitlenmesi oldukça basittir.

Günümüzde inşa edilen yapılara baktığımızda, çatı kısmında havalandırma bacası görürüz. Bacalar hava akışının etkin oluşması için önemli bir unsurdur. Uygun fiyatlarla sahip olabileceğiniz havalandırma delikleri inşa aşamasında takılabildiği gibi, sonradan da belirli bir çalışma sonrasında da takılır. Evin elzem noktalarında bu deliklerin bulunması gereklidir. En çok buharlaşmanın yaşandığı banyo, tuvalet ve mutfak kilit noktalardır.

Havalandırma cihazı sistemleri evinize kurularak aktif hava akışı oluşmasını sağlar. Uzman firmalarla çalışarak çok kısa sürelerde havalandırma sistemlerine sahip olunur.

Pencereyi Açmak Etkin Havalandırma Sağlar Mı?

Yaz aylarında güzel bir alternatif olsa da kış ayları için aynısı söylenemez. Çeşitli yollarla ısıtma işlemi gerçekleştirilmiş evin pencere açarak soğutulması kötü bir alternatiftir. Pencerenin açılması sonucunda dışarıdan gelen toz, duman, kir gibi istenmeyen durumlar sıkça yaşanır. Oda ısısının düşmesinin yanı sıra, temizlikte ciddi bir sorun haline gelmektedir. Havalandırma sistemi kullanılarak odanızın tamamında hava transferi gerçekleşir. Nem dolayısıyla meydana gelen rutubet oluşumu engellenir. Havalandırma ızgaraları kötü havayı dışarı atarak evinizdeki havayı tazeler.

Havalandırma Deliği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Rutin bakımları mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır. Sistemi döşeyen firma, bu rutin bakımları takip edecektir. Kullanma talimatları doğrultusunda, belirli aralıklarla kontrolü sağlanmalıdır. Zaman içerisinde iç kısmında çeşitli kir ve tozlar oluşması kaçınılmazdır. Basit kirlenme durumlarında, uzmanın önerisi doğrultusunda, sizin temizlemeniz mümkündür. Elektrik süpürgesi hortumuyla görünen tozları almanız daha iyi bir havalandırmayı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + twelve =