Beton Duvar Kesme
Beton Duvar Kesme
10 Ocak 2019
Havalandırma Deliği
Havalandırma Deliği
10 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Beton Kesme

Beton Kesme

Ülkemizde en çok gelişen sektörlerin başında inşaat gelmektedir. 99 senesinde yaşanan Marmara Depremi ardından birçok yapı kalitesiz malzeme nedeniyle yıkılmıştır. Sonraki senelerde, inşaatta geliştirilen yeni teknolojiler ve kaliteli işgücüyle bu durum aşılmaya başlanmıştır. Devletin sıkı yaptırımlar ve denetim safhaları uygulamasıyla inşaatın her alanında kalite arttırılmıştır. Resmi gazetede ilan edilen yönetmelikler doğrultusunda proje oluşumu belirlenir. Beton kesme makinelerinde yapılan revizeler neticesinde, ilkel yöntemlerden arındırılmıştır. Birçok cihaz kullanılarak beton kesim ivedilikle gerçekleştirilmektedir.

Beton kesimi çeşitli nedenlerle yapılabilir. Bunlara bazı örnekler şu şekildedir:

 • Havalandırma boşluklarının inşasında,
 • İnşaat betonarme derzlerinde,
 • Diletasyon derzlerinde,
 • Merdiven boşluklarında,
 • Betonarme duvarlarda,
 • Su kanallarının açılımında,
 • Şavt oluşturmada beton kesme yöntemlerinden uygun olanı seçilip, uygulanması yapılır.

Geçmişte safi insan gücüne dayanan makinelerle kesim işlemi gerçekleştirilmekteydi. Bu hem zaman kaybı yaşanmasına hem de risk oranının artmasına neden olmaktaydı. Son 20 senede üretimi gerçekleştirilen üstün teknoloji cihazlar sayesinde inşaat sektörü hız kazanmıştır.

Bazı kesim yöntemleri aşağıda yer almaktadır.

 • Derz kesimi yöntemiyle beton kesme
 • El tipi karot yöntem ile beton kesme
 • Filiz ekme uygulaması ile beton kesme
 • Raylı duvar yöntemi ile beton kesme

Derz Kesimi Yöntemi İle Beton Kesme Nasıl Yapılır?

En sık kullanılan yöntemlerden birisidir. Genellikle beton döküldüğü tarihten 3 gün sonraya kadar derz kesim cihazı kullanıma uygundur. Proje bazlı hesaplamalar yapılarak ders kesilmesi yapılır. 4 mm genişlik 40 mm derinlik kapasitesiyle üretilir. Gerektiği durumlarda bu oranlar değiştirilebilmektedir. Kesilecek betonun kalınlığı saptanarak makine ayarlanmalıdır. 40 mm derinliğe kadar tüm ayarlamalar cihazda yapılabilir.

El Tipi Karot Yöntemi İle Beton Kesme Nasıl Yapılır?

Karot cihazı inşaatın birçok aşamasında en çok tercih edilen cihazdır. Derinlik ve genişlik oranları geniş olması nedeniyle tercih edilir. Sulu kesim sistemiyle moloz artıkları oluşturmaz. Elmas uçlu karot cihazlarının kesim gücü oldukça fazladır. Beton, kaya, sert mermer, granit gibi maddelerin kesimi için uygun kapasitede üretilir. Sabitlenmeden kullanılabildiği için kesmede kolaylık sağlar. Kolay taşınabilmesi, hızlı işleyişiyle beton kesimi kısa sürelerde gerçekleştirilir.

Raylı Duvar Yöntemi İle Beton Kesme Nasıl Yapılır?

Demir donatlı veya demir donatsız betonlarda 180 derece açıyla kesimler gerçekleştirir. 50 cm’a kadar olan tüm betonlar bu sistemle kesilmektedir. Pürüzsüz kesim özelliğiyle, profesyonel iş çıkartılmasını sağlar.

Beton Kesme Fiyatları

Fiyatların tamamı kullanılması amaçlanan cihaza göre değişmektedir. Firmamızdan fiyat bilgisi almak için tarafımıza ulaşmanız gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − four =