Beton Delme
Beton Delme
10 Ocak 2019
Beton Kesme
Beton Kesme
10 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Beton Duvar Kesme

Beton Duvar Kesme

Betonun kullanımı eski çağlara kadar uzanmaktadır. 5000 yıldan beri kullanıldığı düşünülen betonun özellikleri günümüzde revize edilmiştir. Buna karşın, geçişte de kil ve kireç taşı kullanılarak beton oluşumu sağlanmaktaydı. Piramitlerin yapım aşamasında da bu karışımların kullanıldığı kanıtlanmıştır. Günümüzde ise inşaatın her alanında beton duvar kesme uygulandığı bilinmektedir. Betonun günümüzdeki üretim şekli, geçmiştekinden çok daha farklıdır. Argera ismi verilen çeşitli maddelerin bağlanmasıyla oluşturulmaktadır. Kaya, kum, çakıl gibi karışımların birleştirilmiş haline argera denilir. Bağlayıcı özelliği bilinen çimento ile argera maddelerinin karıştırılmasıyla elde edilir. Çeşitli bileşenlerle üretimi gerçekleştirilen beton, oldukça sağlam bir yapıdadır. Bu da inşaat alanındaki kullanım alanını her geçen gün arttırmaktadır.

En çok kullanıldığı kısım duvar örmedir. Günümüzde inşası gerçekleşen yapıların %90’ında beton duvar kullanılmaktadır. Yapı malzemesi olan betonun kullanım alanlarına örnek olarak, aşağıda yer alanları verebiliriz.

  • Bina yapımlarında,
  • Beton duvar örülmesinde,
  • Asfalt yapımında,
  • Kanal ve su geçitleri inşasında,
  • Köprü yapımlarında kullanılır.

Olası doğal afetlere karşı korunaklı olması başlıca tercih sebeplerindendir. Yangına ve toprak kaymalarına karşı sağlamlığıyla bilinir. Temel inşası sırasında da beton dökümü gerçekleştirilir. Beton duvar kesme işlemi de oldukça yaygın bir süreçtir. Taşıyıcı kolon, kiriş gibi fonksiyonlarda da kullanımı uygundur. Su ve ses yalıtımı özelliği bulunur. İzolasyon açısından elverişlidir. Çok yönlü özelliklerinin dışında, görsellik ve dekorasyon amaçlı da kullanıldığı sıkça görülür.

Beton Duvarı Kesme İçin Kullanılan Başlıca Yöntemler Nelerdir?

Kullanılacak yöntem çeşitli unsurlar göz önüne alınarak saptanır. Binanın kaç katlı olacağı, beton duvarı kesiminin hangi amaçla yapıldığı bu unsurlardan bazılarıdır.

  • Karot Cihazı İle Beton Duvarı Kesimi
  • Raylı Duvar Yöntemi İle Beton Duvarı Kesimi
  • Filiz Ekimi Uygulaması İle Beton Duvarı Kesimi

Kullanılan yöntem çoğaltılabilse de, başlıca kullanılan cihazlar yukarıdaki gibidir.

Karot Cihazı İle Beton Duvarı Kesimi

Karot, inşaatta en çok kullanılan cihazdır. Yüksek derinlikteki betonları kesme özelliğiyle diğer cihazlardan ayrılmaktadır. Beton duvar kesme sürecinde, gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra kesim gerçekleştirilir. El tipi ve monte edilen karot cihazı çeşitleri bulunur. Duvarın kalınlığı ve özelliklerine göre hangi karot cihazı tercih edileceği belirlenir.

Raylı Duvar Yöntemi İle Beton Duvarı Kesimi

Yatay ve dikey betonlarda hidrolik güç sistemiyle beton duvar kesme gerçekleştirilir. 180 derece açı kapasitesi bulunur. 50 cm kadar olan tüm kalınlıktaki duvar kesimleri için uygundur. Sulu kesim yapılması da mümkündür. Yüzeyin geri kalanına herhangi bir hasar vermez.

Beton Duvar Kesme Cihazı Fiyatları

Kullanımı tercih edilen cihaz belirlendikten sonra, fiyat saptanması gerçekleştirilir. Proje gereklerinize en uygun cihaz seçilerek tarafınıza temini sağlanır. Sarıoğlu beton delme kesme tüm danışmanlık hizmetlerini ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + 12 =