Baca Deliği
Baca Deliği
8 Ocak 2019
Beton Duvar Kesme
Beton Duvar Kesme
10 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Beton Delme

Beton Delme

Karot Delme İşleme

Argera ismi verilen maddelerin birleşimiyle beton elde edilmektedir. Birleştirici madde ve su karışımıyla beton oluşur. En eski inşaat yapı taşlarındandır. Yaklaşık 5000 yıldır kullanıldığı bilinmektedir. İlk etapta farklı şekillerde kullanılsa da, sonrasında günümüzde mevcut yapısını almıştır. Sağlam oluşu, kolay dizilişi gibi avantajları nedeniyle günümüzde birçok yapıda kullanılmaktadır.

Beton delme işi farklı şekillerde yapılabilmektedir. Delim işlemi yapılacak betonun kalınlığı, eni ve boyu gibi özellikleri cihaz seçiminde etkilidir. Ayrıca beton yapımında tercih edilen argera maddesi de diğer bir etkendir. En çok kullanılan yöntemler;

 • Karot ile beton delme,
 • Elmas boncuklu tel ile beton delme,
 • Hidrolik testereyle beton delme,
 • Filiz ekimi yöntemiyle beton delme olmak üzere sıralanabilir.

Karot Yöntemi İle Beton Delme Nasıl Yapılır?

Farklı amaçlar doğrultusunda karot yöntemiyle beton delme tercih edilmektedir. Bu amaçların başlıca olanları aşağıdaki gibidir.

 • Parapet,
 • Kapı yeri açmak için,
 • Pencere yeri açmak için,
 • Kolon döşeme işlemlerinde,
 • Döşeme – karo işlemlerinde,
 • Proje değişikliği durumlarında,
 • Numune almayı gerektiren durumlarda

Yukarıda yer alan süreçler dışında, asansör boşluk oluşturma içinde sıkça karot kullanılır. Demir donatlı ya da donatsız betonlarda kullanımı en elverişli olanıdır. 50 cm üstündeki beton kesimi için uygun kapasitede üretilmektedir. Yüksek derinlikteki darbe özelliği sayesinde beton delimi kolayca yapılır. Sulu kesim avantajı bulunan bu yöntemde 50 ila 550 cm arasındaki tüm betonların delimi mümkündür. Sessiz ve kolay bir işleyiş prensibi bulunur. Dikey ve yatay tüm delimler yapılabilmektedir.

Elmas Boncuklu Tel İle Beton Kesme Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla taşıyıcı kolon ve betonlarda kullanılır. Blok şeklindeki betonlarda özel elmas boncuklu halatlarla beton kesme yapılır. Hidrolik üniteyle çalışır. Tüm parçalarının montaj edilmesiyle, beton kısmın etrafında dönen elmas halat yardımıyla işlem başlar. Delim amaçlanan yerde, pürüzsüz ve kesin sonuçlar alınmasını sağlar. Genellikle, büyük bir kısmı hafriyat ve toprakla dolu olan betonlarda kullanılır. Son teknoloji cihazlardan biridir.

Hidrolik Testere İle Beton Delme Nasıl Yapılır?

Karot yöntemiyle benzerlikleri bulunur. O yönteme ek olarak, 45 90 ve 180 derecelik açılarla delim gerçekleştirilir. Güç ünitesi hidrolik kullanımıyla aktive olur. Kesim kapasitesi 50 cm ve altıyla sınırlıdır. Özel olarak tasarlanmış ray sisteminin üstüne konuşlandırılır. Kolay hareket ettirilebilmesi açısından avantajlıdır. Perde, kolon, kiriş gibi betonarme yapılarda çokça kullanılır. Çatlak oluşturmadan, yapıya herhangi bir zarar vermeden seri şekilde delim gerçekleştirilir.

Filiz Ekimi Yöntem İle Beton Delme Nasıl Yapılır?

Betonarme zeminlerde yapıyı güçlendirmek amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Filiz ekimi ile beton delme kolonları sağlamlaştırmayı sağlamaktadır. Eski ile yeni betonarmenin birleştirilmesi tekniğine dayanır. Binalarda kat çıkmaya veya proje değişiklerinde ek kolon veya kiriş yada perde çıkmaları için filiz delme için beton delme işlemi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 1 =