Asfalt Kesimi
Asfalt Kesimi
8 Ocak 2019
Beton Delme
Beton Delme
10 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Baca Deliği

Baca Deliği

Kombi Baca Deliği Açma

Baca deliği inşaat sırasında açılan, ısıtıcıdan çıkan atıkların dışarıya çıkmasını sağlayan sistemdir. Çevrede herhangi bir kirliliğe sebep olmadan, arıttırılarak dışarı atılması şeklinde çalışır. Bacalar farklı şekillerde inşa edilebilirler. En yaygın olan baca şekil ve türleri;

  • Dikdörtgen,
  • Prizma,
  • Silindir,
  • Kare,
  • Oval,
  • Tuğla,
  • Beton

Görsellik amaçlanan bu biçimlerde, işlevsellikte önemlidir. Kullanım amaçlarına ve binanın kaç katlı olacağına bakılarak, baca sistemleri de değişiklik gösterir. Beton ya da tuğladan yapılabildiği gibi, çelik ve betonarmeden de yapılabilir. İçi boş, binaya bağlı yapılardır.

Baca Deliği Nasıl Çalışır?

Bacanın etken şekilde çalışabilmesi için doğru projelendirilmesi gereklidir. Tüm hesaplamalar yapılarak, en uygun alan belirlenmelidir. Binanın hangi kısmına inşa edileceği, hangi yapı malzemesinin kullanılacağı önemlidir. Tüm bu alternatifler bina özelliklerine göre düzenlenir. Ayrıca hangi yakıt türünün kullanılacağı da diğer bir etkendir.

Baca deliklerinin işlevselliğini maksimuma taşıyabilmesi için bazı durumların oluşması gerekir. Isı atıklarını tahliyesi için, bacanın tamamındaki hava akışının, dış ortamdaki akıştan daha az olmasıyla sağlanır. Bu yoğunluk seviyesi ise, bacanın iç alanının dışarıdan daha sıcak olmasıyla mümkündür. Bacanın dizaynı neticesinde, sıcak hava dışarıya atılma eğilimi gösterir. Bu işleyiş sayesinde ısı atıklarının da dışarıya atılması gerçekleşir. Özel tasarımı sayesinde kirli ısı atıkları çevreye zararsız olacak şekilde dışarıya gönderilir. Bu da kaliteli bir baca deliği açılmasıyla sağlanır. Alanında öncü, gelişmiş teknolojiler kullanan firmalarla çalışarak yapılması mümkündür.

Baca Deliklerinin Sınıflandırılması

Yapılarda kullanılan üç temel sistem bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  • Ortak bacalar (Şönt )
  • Müstakil bacalar ( Ferdi)
  • Adi bacalar

Ortak ( Şönt ) bacalar

Zeminden başlayıp binanın en son katına kadar çıkan ve birbirine bağlanan branşmanlardan oluşturulmuş bacalardır. Bu tarzda yapının son katına kadar ortak baca olarak çıkarken, son katta müstakil baca sistemi kurulur. Bacanın boyutunun 4 mm kadar olması idealdir. Genellikle bir katta iki daire bulunan apartmanlarda tercih edilir. Bu tür sisteme ikili şönt denilir. Şönt bacaya doğalgazlı ısınma sistemleri bağlanmaktadır. Gaz yakıcı ısınma sistemlerinin işleyişi için uygun değildir.

Müstakil bacalar ( Ferdi)

Gaz yakıcı ısıların bağlanması mümkündür. Genellikle müstakil binalarda kullanılır.

Adi bacalar

Gaz yakıcı ısıların bağlanması söz konusu değildir. Tek bir sistem halinde, zeminden çatıya kadar uzanan bacalardır.

Baca Deliği Açımı Fiyatı Ne Kadar?

Hangi tip baca sisteminin kurulacağı ilgili firma tarafından belirlenmelidir. En uygun yöntem seçildikten sonra fiyat belirlemesi mümkündür. Sarıoğlu beton delme kesme, son teknolojik yöntemlerle ivedilik içinde baca delikleri açmaktadır. Kısa sürelerde gerçekleştirilen bu işlem çevre kirliliğine mahal vermeden gerçekleştirilir. En uygun fiyatlarla yüksek performanslı baca sistemleri kurulumu gerçekleştiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 13 =