Altyapı Sistemleri
Altyapı Sistemleri
8 Ocak 2019
Baca Deliği
Baca Deliği
8 Ocak 2019
Hepsini Görüntüle

Asfalt Kesimi

Asfalt Kesimi

Derz Beton Kesme

Asfalt sözlük anlamı olarak; kara renkli bitüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayatımızda asfalt yollarla sıkça karşılaşmaktayız. Yolların düzgün olması, altyapı sistemlerinin işleyişinin düzeltilmesi gibi nedenlerle asfalt dökümü yapılır. İyi yapıldığı takdirde uzun yıllar aşınma yapmadan kullanılmaktadır. Ana caddelerde ve trafiğin yoğun olduğu yollarda asfalt yollar düzenli olarak yenilenmelidir.

Üst yapılarda sıkça kullanılan bir yöntemdir. Petrol ve bitümlü bağlayıcı karıştırılarak elde edilmesi mümkündür. Yapışkan özelliği sayesinde yere tutunarak birkaç saat içerisinde kurumaktadır. Bitüm bağlayıcıların yüksek yapıştırma özelliğinden ötürü farklı oranlarda kullanılması gereklidir. Yapılacak yolun boyutuna göre %3 ila %7 oranında kullanılması uygundur. Hesaplanmadan kullanılması durumlarda asfalt dökümü istenildiği gibi olmayacaktır. Asfalt kesimi uygulama itibariyle pratiktir.

Kullanılan bir diğer madde de, agrega bileşenidir. Doğal ya da yapay şekilde kullanılmaktadır. Çakıl, kum, büyük taşlar agregalara örnek verilebilir. 100mm ebatlarına kadar farklı boyutlardaki taşların parçalanması şeklinde elde edilir. Petrol ve bitüm bağlayıcılar bu küçük kayaların üstüne dökülerek bir harç elde edilir. Komplike hazırlanma sürecinin ardından uygulanması birkaç gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Asfalt Kesimi Hangi Durumlarda Yapılır?

Asfalt kesim işlemi, hatalı döküm uygulaması sonucunda uygulanan bir yöntemdir. Hatalı asfaltın düzeltilmesini sağlar. Asfalt kesim işlemleri karot gibi makinelerle yapılabilmektedir. Kurumuş asfaltın kırılıp kesilerek temizlenmesi amacıyla da kullanılır. Yeni asfaltın dökülmesi için gerekli zeminin hazırlanmasını kolaylaştırır.

Hatalı zeminlerde kullanımının yanı sıra, yeni dökülecek zeminler içinde büyük kolaylık sağlar. Asfalt kesimi uygulanması uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Asfalt Kullanım Alanları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?             

En sık karşılaşılan kullanım alanı, yollarda karşılaşılandır. Günümüzde birçok caddede zemin bu şekilde kaplanmaktadır. Geçmiş dönemlerde Arnavut kaldırımı gibi yöntemlerle düzenlense de, pratik ve hızlı olması açsından asfalt kaplama kullanılmaktadır. Maliyetinin düşük olması, daha kesin sonuçlar vermesi gibi avantajları bulunur. Ayırıcı özellikleri doğrultusunda kullanımı, diğer kaplama yöntemlerinden çok daha uygundur.

Aşırı yağmur yağışı, denizin taşması gibi durumlarda izolasyon sağlama işlevselliği de bulunur. Çatı kalafatlama ya da yalıtım sağlaması nedeniyle de kullanılır. İnşaat yapılarında sel riskinden korunmak için kullanılması alışıldık bir durumdur.

Yol kaplama, çeşitli makineler yardımıyla gerçekleştirilir. Asfalt kesimi sonrasında düzeltilen mevcut zemin kaplama işlemine uygundur. Baskı yapma özelliği bulunan makineyle hazırlanan harç zemine dökülür. Pres makinesiyle, uygulanması istenen alanlara dağıtılır. Ciddi baskı kuvveti uygulayan pres makineleri kaplamayı tamamen düz hale getirir. Son aşamada, işlemin iyice oturması için kimyasal bir sıvı dökülür. Yaz aylarında 1 saat, daha soğuk günlerdeyse 3 saat içerisinde kuruyarak kullanıma hazır hale gelir.

Anayollarda kullanılan asfaltların aşınması sıkça görülen bir durumdur. Dolayısıyla, düzenli aralıklarla asfalt kesimi yapılması gereklidir. Uzman firmalardan destek alarak kısa sürede asfalt kesimi ve onarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − 4 =