Sakarya Karot
17 Mart 2019
İzmit Karot
18 Mart 2019
Hepsini Görüntüle

Karot Nedir?

Kolondan deprem testi için beton numune alımı

Karot nedir? Sorusundan önce kısaca karottan bahsedelim. Karot kelimesi havuç anlamına gelmektedir. İnşaat sektöründe verimli olarak kullanılan terim olarak adlandırabilir. Beton delme işlemine verilen ad olan ve her türlü betonu muhteşem bir şekilde delebilen karot makineleri delme çapına göre farklı uçlar takılarak kullanılabilir. Karot makinesinin en büyük özelliği ise silindirik bir şekilde delerek betona zarar vermeden işlemi tamamlamasıdır.

Karot Makinesi Kullanım Alanları

Karot makinesi inşaat sektöründe kullanıldığından bahsetmiştik. Gelin şimdi kullanım alanlarını yakından inceleyelim.

  • Tesisat açılımlarında karot makinesi kullanılarak, etkin sonuçlar elde edilebilir.
  • Aklınıza gelebilecek yapılardan yaşam alanlarından test için numuneler alınabilir.
  • Pencere açımı ya da kapı yerleşimi açılımlarında karot makinesi kullanılarak pratik ve kısa sürede istenilen sonuçlara ulaşılabilinir.
  • Büyük sanayi tipi makinelerinin kurulması gerekilen yerlerde makinelerin sabitlenmesi için karot makinesi kullanılır.
  • Bazı çelik konstrüksiyon binalarda ankrajlar unutulduğunda yine karot makinesi devreye girerek kusursuz delikler açılmaktadır.

Karot Testi Nedir?

Günümüzde karot ve karot makinesi etkin bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Karot raporu için yine başvurulan yöntem olan karot testi için inşaatlardan taze betondan numune alınamaz. Alınsa bile istenilen sonuçlara ulaşmak neredeyse imkansızdır. Çünkü beton kuruyacağından testte işlevini yitirir. Karot testi için bitmiş binalardan betonarme karkas sistemiyle betonun sağlamlığı kontrol edilir. Kullanılan karot makinesi aracılığıyla silindir şeklinde ki örneklerle alınır. Daha sonra deney alınan bu silindir beton örnekleriyle başlamaktadır. Basınç deneyi uygulanarak betonun sağlamlığı test edilmektedir. Karot yönteminin tahribatlı olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Karot Testi, Numune Alınacak Yerlerin Bulunması

Karot testi başarılı olması ve alıcısına tatmin edici bir karot raporu sunulması için yapıların özelliklerine göre özel alanlarından numune alınması gerekir. Öncesinde parapet, duvar veya bölmeler başvurulacak ilk alanlardır. Daha sonra perde, kolon ve kiriş döşeme alanlarına geçilmesi gerekilir.

Uzun yıllar bu alanda hizmet vermiş ve vermekte olan, hem deneyim hem de bilgisi ile sizlere en iyi hizmeti en uygun fiyatlandırmalarla sunacak olan firmayı bulmak hizmet almak için yukarıda ki bilgileri göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Karot raporu konusunda ise sizlere en iyi karot makineleri en iyi ekiple hizmet veren ekip, aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır.

Karot Nedir, karot testi, karot raporu

Karot Raporu Nedir?

Riskli olduğu düşünülen veya biten her yeni yapının güvenirliliğin tespiti için mutlaka karot raporu almak gerekir. Karot raporu nedir? Sorusu tüm yaşam alanlarının ve yapılarının depreme dayanıklı olduğunu kanıtlamak için alınması gerekilen zorunlu rapordur açıklaması yapılabilir. Beton ya da diğer yapı malzemelerin testini sağlamak amacıyla kullanılan karot makinesi aracılığıyla yapıdan kusursuz silindirler çıkarılarak test başlamış olur. Daha sonra uzmanlar tarafından yapılan test rapor edilir ve sonuçları karot raporu olarak mülk sahibi sorumlu kişiye iletilir.

Karot Raporu Almanın Faydaları

Türkiye konumu bakımından deprem bölgesinde olduğu aşikardır. Deprem zararlarını en aza indirecek tüm çalışmalar insan hayatını ve mala gelecek zararları da en aza indiriyor. Son günlerde karot raporu konusunda inşaat sahipleri daha titiz davranmaktadır. Çünkü alıcılarına yapılarının güvenli olduğunun kanıtları arasında gösterebilecekleri rapor sayesinde daha kazançları artar. Kısa sürede tüm işlerinde başarılı hale gelirler. Karot raporu almanın diğer faydaları ise deprem riski olduğu düşünülen binalarda bu riskin olmadığını kanıtlamak için kullanılmasıdır. İnsanlar başta canlarını daha sonra büyük emeklerle elde ettiği mallarına zarar gelmemesi için işlerini en baştan sıkı tutarlar. Tüm mülk alımlarında veya kiralama işlemlerinde kendilerine yapının güvenilir olduğunu kanıtlayan karot raporu göstermelerini rica ederler ve raporun durumuna göre hareket ederek, net kararlar vermektedirler.

Karot Raporu İçin Alınan Numunelerde Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Yapılardan karot makinesi kullanılarak alınan silindir şeklindeki parçalar, yapının her daim kendisine zarar vereceği ve bu işlem için mutlaka uzman kişilerden yardım alınması gerekildiği unutulmamalıdır. Aksi taktirde zaten zararlı ve oldukça sorumlu bir iş olan bu aşama daha çok tehlikeye dönüşecek, maddi-manevi zararlar verecektir. Karot raporu için alınan numunelerde kullanılan karot bıçağının büyüklüğü uygun olmalıdır. Numune alınacak duvardan öncesinde dübel tutturma denenmelidir. Dübel duvarı tutmuyorsa teste başlanmamalıdır. Açılan delik en kısa süre içerisinde uygun yapı malzemesi ile doldurulmalı ve numune deney yapılacak süreye kadar mümkün olduğunda dikkatli bir şekilde muhafaza edilmelidir. Bu yüzden 1 gün içerisinde testin yapılarak karot raporu çıkması gerekecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 2 =