İzmit Karot
18 Mart 2019
Karot Delici Nedir?
30 Mart 2019
Hepsini Görüntüle

En İyi Karot Makinası

İnşaat sektöründe özellikle de beton delme ve kesme işlerinde tercih edilen makinelerden biri karot makinesi olarak bilinir. Bu nedenle inşaat sektöründe amaca yönelik en iyi karot makinesi tercihi önem taşımaktadır. 4 ayrı karot makinesi için teknik özellikler ve servis özellikleri bakımından bir incelemeye yapacağız. En iyi karot makinesi açısından ilk incelememiz Hilti DD-350 ile Hilti DD-200 arasında…

En İyi Karot Makinesi Karşılaştırmasında Hilti DD-350-CA ile Hilti DD-200 Özellikleri

Monofaze elektrikte çalışabilmesi nedeniyle en sık tercih edilen karot makinelerinden biri Hilti DD-350 olarak bilinir. Elektrik gücü açısından en yüksek verimi sağlayan makinedir. DD-350-CA, yapılacak olan çalışmalarda farklı büyüklüklerde beton parçaları kesebilmek ve numune almak için ideal bir makinedir. Bunun nedeni ise 52 mm’den 500 mm’ye kadar kesme ve delme yapabilmesidir. Kesilecek parçanın büyüklüğün uygun ölçüde uç kullanılabilmesi ise tek makineyle birden çok işlem yapabilmeyi mümkün kılmaktadır. En iyi karot makinesi sıralamasında diğer üçüne göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Tek dezavantajı ise servis ücretlerinin yüksek olmasıdır. Ancak ürün kalitesi ve kullanım kolaylığı açısından DD-350 en çok tercih edilenler arasında birinci sırada yer almaktadır. Hilti DD-200 ise DD-350’den bir düşük modeldir.  Bu model de kesim ve delim işlemleri için farklı büyüklüklerde çalışma yapmaya elverişlidir. 35mm-500mm arasında numune alma, beton kesme ve delme işlemleri cihazla yapılabilmektedir. En iyi karot makinesi tercihleri arasında DD-200, DD-350 ile hemen hemen başa baştır. İki model de tezgâhlı sisteme sahiptir, beton malzeme üzerinde çalışmak için tasarlanmıştır. DD-350 su soğutmalı bir makinedir. Ancak Türkiye şartlarında şantiye koşullarında elektrik yeterli gelmediği takdirde çabucak arızalanmaktadır. Aralarındaki fark piyasa fiyatları açısından ise son derece belirgindir. DD-200 yarı profesyonellerin tercih ettiği piyasa fiyatı daha uygun bir cihazdır.

En İyi Karot Makinesi Değerlendirmesinde Husgvarna DM-340 ile Hilti DD-200 Karşılaştırması

DD-200 ile Husgvarna DM-340 neredeyse birbirine denk kaliteye sahiptir. Ancak DD-200 servis ücretleri DM-340’a göre biraz daha fazladır. Hilti DD-200 servis ücretleri açısından çok uygun bir maliyete sahip değildir. Husgvarna kömürle çalışan bir makinedir. Şantiye şartlarında kolaylıkla tercih edilebilmesi ve piyasa fiyatının uygun olması sebebiyle birçok inşaat alanında kullanılmaktadır. Husgvarna DM-340 genellikle büyük çaplı beton delme-kesme işlemlerinde tercih edilmektedir. 220-240 volt elektrik ile çalışmaktadır. Husgvarna DM-340 da elektrik gücü açısından aynı özelliğe sahiptir. DM-340 kullanım kolaylığı sağladığı, kolayca taşınabildiği ve farklı birçok karot kesim özelliğine sahip olduğu için avantajlı bir makine olarak görülebilir. En iyi karot makinesi tercihleri arasında yer alması bu sebeptendir.

Amatörlerin Tercih Ettiği En İyi Karot Makinesi Weka DK-32

Farklı modelleri bulunan Weka karot makineleri farklı elektrik gücü ile çalışmaktadır. Bunlardan biri olan DK-32, 3200 volt elektrik ile çalışmaktadır. Ancak uzun ve zorlu bir çalışma için yeterine dayanıklılığa sahip değildir. Bu nedenle aslında en iyi karot makinesi tercihlerinde Weka, amatörlerin profesyonelleşme sürecine yardımcı olarak görülmektedir. Weka marka karot makineleri için en büyük dezavantaj ise Türkiye’deki bayilik sayısının çok az olmasıdır. Birkaç tane bayiliği bulunması,  Türkiye’deki her şehirden kolaylıkla bayilik hizmeti almayı güçleştirmektedir. Diğer Weka karot makinesi modellerinde ise kesim yapılabilen milimetrik ölçüler farklılık göstermektedir.

En İyi Karot Makinesi Tercihinde Max Ekstra Özellikleri

2600 Watt elektrikle çalışabilme kapasitesine sahip Max Extra karot makinesi Çin malıdır. Kalıp makinesi olarak kullanılmaktadır. En iyi karot makinesi tercihi açısından diğerlerine göre biraz daha düşük kaliteye sahiptir. Piyasa fiyatı oldukça uygundur. Amatörlerin tercih ettiği, profesyonel işçiliğe hazırlık aşamasında kullanılan bir makinedir. Max Ekstra, satın alınma seçenekleri incelendiğinde internet üzerinden de kolaylıkla alınabilecek bir cihazdır. Çin malı olması sebebiyle servis yönünden sıkıntı yaşanabilecek bir model olduğu bilinmektedir. 460-900 arası çift devir özelliği bulunması ise karot ustalarına rahatlık sağlamaktadır. Max ekstra karot makinesi; akülü, darbeli ve darbesiz çalışan modellere sahiptir.

Son Not: DD-350 en ağır inşaat şartlarında kullanılabilen cihaz olması nedeniyle en popüler karot makinesidir. Bu nedenle Hilti DD-350 dayanıklılık açısından en iyi karot makinesi olarak görülmektedir. Özelliklerini saydığımız diğer makineler ise daha hafif işlerde kolaylıkla kullanılabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − seven =