Çanakkale Karot
12 Mart 2019
Bağcılar Karot
15 Mart 2019
Hepsini Görüntüle

Fore Kazık Kırımı

İnşaat sektöründe beton delme kesme işleminden sonra en çok kullanılan yöntemlerden biri fore kazık kırımı olarak bilinir. Fore kazık, inşaatta beton bloklar içine yerleştirilen demir çubuklara verilen isim olarak nitelenebilir. Bunların ölçüye uygun olarak kullanılabilmesi için belirli uzunlukta kesilmesi gerekmektedir. Ayrıca yapılan kazık üzerindeki fazla kısımların alınması için fore kazık başı kırımı yapılmaktadır. Tabi ki bu kırım işlemi, kazık yerleştirme yapıldıktan sonra gerçekleştirilmektedir. İnşaat alanlarında etkili çözümler bulmak adına yapılan bu uygulama, raylı bir sistemle başarılı şekilde uygulanmaktadır.

Beton Fore Kazık Kırımı Nedir?

Bina güçlendirme ve ağırlığı taşımaya yardımcı olma amacıyla fore kazık yapımı sağlanmaktadır. Ancak beton fore kazık yapımı sırasında bazen kodlama hataları yapılmaktadır. Bu da imalat hatası yapılan kazıkların kırılmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Bu nedenle beton fore kazık kırımı yapılmaktadır. Kazık kırımı yaparken silindir şeklinde hidrolik ya da mekanik bir kesme cihazı tercih edilmektedir. Bu sayede taşan beton ve demir kısımlar, temiz bir şekilde kırılmaktadır. Basınçlı ve hidrolik makinelerin yaygınlaşması ise gerçekleştirilen kazık kırımı daha pratik bir hale gelmiştir. Bu aşamaya gelinmeden önce ise fore kazık hazırlanması ve zemine yerleştirilmesi aşaması bulunmaktadır. Hangi zeminlerde beton fore kazık yerleştirme yapılır?

  • Çökme tehlikesi görülen beton yapılar
  • Sıkışan zeminler
  • Zor açılan kuyu alanları

Bu yapılarda ağırlık nedeniyle yapının taşımakta zorlandığı ağırlığı farklı alanlara aktarmak hedeflenmektedir. Bu amaçla ihtiyaç duyulan alanlar belirlenerek zemin derinliğine uygun büyüklükte kazıklar yapılmaktadır. Kazık yerleşimi ve beton dökümü tamamlandıktan sonra ise kazık başı kırımı tamamlanmaktadır.

Beton Fore Kazık Kesimi

İnşaat alanında ağırlığı desteklenecek olan bölümler belirlenmektedir. Öncelikle fore kazık ihtiyacı bulunan alana demir kazıklar yerleştirilerek üzerine beton dökülür. Dökülen beton donduktan sonra dışarıdaki fazla beton hilti ya da kompresör yardımıyla temizlenir. Bunun yapılma amacı ise yerleştirilen demir kazıkların uçlarının radyal temele bağlanmak istenmesidir. Kullanılan hilti ya da kompresör, fore kazık kesimi için basınçla birlikte kolay çalışma olanağı sağlamaktadır. Hilti ile yapılacak olan kazık kesimi de darbeli ve basınçlı bir sistemle çalışmaktadır. Matkap mantığı ile çalışan bu makine, el ile kontrol olanağı vermektedir.

Kompresör ile Fore Kazık Kırımı

Güç isteyen aynı zamanda da zemine zarar vermeden gerçekleştirilmesi gereken işlemler arasında fore kazık kırımı yer almaktadır. Fore kazık başı kırımı için kompresör kullanımı oldukça yaygındır. Makine yüksek basınç ve kırma özelliği sayesinde daha kolay işlem yapmayı sağlamaktadır. Günümüz teknolojisi ile geliştirilmiş daha küçük ve seyyar makineler üretilmektedir. Seyyar kompresör cihazı sayesinde fore kazık kırımı daha hızlı bir şekilde sonuçlanabilmektedir. Hatalı fore kazık düzeltme için de kullanılan bu kompresör cihazı, inşaat sektöründe kırma ve delme işlemlerini oldukça kolay hale getirmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 1 =