Karot klima deliği
Beykoz Karot
16 Mart 2019
Esenler Karot
17 Mart 2019
Hepsini Görüntüle

Filiz Ekimi

İnşaat sektöründe bina yapımı dışında ihtiyaç duyulması halinde yapılan ekstra işlemler de mevcuttur. Filiz ekimi de bu işlemler arasında yer alan bir tekniktir ve bina içinde takviye gerektiren alanlara uygulanır. Filiz ekme genel olarak binada tespit edilen sorunları kalıcı olarak çözmek amacıyla yapılır. Bunun için ise kullanılan iki farklı filiz ekim tekniği bulunur. Bunlardan birincisi kimyasal dübelle filiz ekme tekniği olarak bilinir. İkincisi ise Epoksi tekniği ile filiz ekme olarak ifade edilir. İki farklı teknik de inşaat sektöründe geçerli olarak kullanılmaktadır. Kalıcı çözümler sağlamak ve binaların ısı kaybı olmaksızın sağlam kalmasını sağlamak amacıyla bu iki yöntem tercih edilmektedir. Filiz ekimi yapılma nedenleri ve kullanım alanları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Bina içinde yıpranan blokların tamiri ve kolonların desteklenmesi
  • Binada meydana gelen kırıkların ve çatlakların tamamen ortadan kaldırılması
  • Liman, baraj, su arıtma sistemleri ile ilgili oluşan yapısal hasarların giderilmesi
  • Kopan ya da çöken beton alanların tamir edilmesi

Kimyasal Dübelle Filiz Ekimi Nasıl Yapılır

Kimyasal dübel kullanılarak yapılan ekim tekniğinde yoğun yapıştırıcı özellikli bir dolgu maddesi kullanılır. Ancak öncelikle bu malzemenin uygulanacağı bölge, delinir ve bölge içinde hasarlı bölgelere bakım yapılır. Bunun için de öncelikle delinecek bölge ve ne kadar derine inileceği belirlenir. Beton bloklar içinde hasar almış alan, bir matkap yardımıyla delinir ve hasar giderilir. Böylece inşaat içinde sorun çıkaran bölgelerin ortadan kaldırılması sağlanır. Kimyasal dübelle filiz ekimi için kullanılan malzeme polyester ve reçine karışımından oluşan yapışkan yapıdadır. Çok yoğun yapıştırıcı özelliği sayesinde bloklar arasında boşluk ya da hava deliği kalmasının da önüne geçmeye yarar. İşlem sonrasında malzemenin kuruması ve alanın tamamen birbirine tutunması, açılan deliğin büyüklüğüne ve kullanılan malzemeye göre değişir.

Epoksi ile Filiz Ekimi Nasıl Yapılır

Beton zemin içine demir bindirme yapmak için Epoksi ile filiz ekme tekniği tercih edilmektedir. Bina güçlendirme çalışmalarında kullanılan Epoksili filiz ekme işlemi, beton içinde delik açarak yapılmaktadır. Bunun için açılmak istenen çapta boşluk, bir matkap yardımıyla beton üzerinde oluşturulmaktadır. İçine demir çubuk yerleştirildikten sonra iki farklı beton blok birbirine Epoksi malzeme ile tutturulmaktadır. Böylelikle beton içinde oluşabilecek demir hasarının da önlenmesi sağlanmaktadır. Filiz ekmek için öncelikle işlem yapılacak alanın çapının belirlenmesi önem taşımaktadır. Delme işlemi yapılacak olan alanın doğru belirlenmesi, ekstra maliyet çıkmaksızın çalışmayı gerçekleştirmeye yaramaktadır. Zaten beton içinde gömülü olan demir çubuğun pas ve diğer pisliklerden arındırılması için bu yöntem sıklıkla tercih edilmektedir.

Filiz Ekimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnşaat alanında da her alanda olduğu gibi yapılan çalışmalarda belirli püf noktaları bulunmaktadır. En önemlisi kullanılan malzemelerin ve araçların özelliklerini iyi bilmek gerekmektedir. Çünkü kimyasal ve çok etkili yapışkan maddeler, insan derisi üzerinde tahriş edici özelliğe sahiptir. Ayrıca işin düzgün yapılması için takip edilmesi gereken prosedürleri doğru bilmek de önemlidir. Bütün bunları maddeler halinde sıralayacak olursak:

  • Filiz ekimi epoksi yapılacak olan bölgenin önceden belirlenmesi gerekir
  • Önceden tespit edilen alanda hangi filiz ekimi tekniği uygulanacağı belirlenmelidir
  • Uygulanacak filiz ekme işlemi için alanın doğru şekilde delinmesi ve demir bakımının düzgün yapılması önemlidir.
  • Filiz ekme işlemi için gerekli bütün aşamaların doğru yapıldığından ve beton parçaların birbirine doğru tutturulduğundan emin olunmalıdır.

İşlem, püf noktalarına dikkat edilerek tamamlandığında, binalarda ve yapılarda oluşan hasarlara kalıcı çözümler sağlamaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + 14 =