Beylikdüzü Karot
14 Mayıs 2019
Eskişehir Karot
9 Haziran 2019
Hepsini Görüntüle

DEPREM DAYANIKLILIK TESTİ

Karot beton numune basınç testi

Beton Numune Basınç Testi

Deprem dayanıklılık testi, eski yapılarda ve resmi kuruluşların alması gereken resmi yada gayri resmi evraklardır. Türkiye yeryüzünün en aktif deprem kuşaklarının birinin üzerinde yer almaktadır. Bu da ülkemizin depremlere çok yatkın olduğunu göstermektedir. Geçmişte yaşanan depremlerin can ve mal kaybına neden olması depremin yıkıcı gücünü gözler önüne sermektedir. Depremin meydana geleceğini önceden belirlemek imkansızdır ve depremin oluşumu önlenemez. Ancak deprem olasılığına ilişkin gerekli bilgilerin bilinmesi ve gerekli tedbirlerin alınması, depremin olası etkilerini aza indirir. Bu tedbirlerden biri deprem dayanıklılık testidir.

Deprem dayanıklılık testi nedir?

Deprem dayanıklılık testi, binaların depreme karşı dayanıklılığını ölçer. Deprem dayanıklılık testi özellikle fay hattı üzerinde bulunan ya da deprem fay hattına

yakın olan yerlerde kesinlikle yaptırılmalıdır. Deprem dayanıklılık testinin sonucunda binanın depreme karşı dayanıklı olmadığı tespit edilirse bina güçlendirme işlemleri uygulanmalı ve deprem öncesinde alınması gereken ilk önlem halledilmelidir.

Deprem dayanıklılık testiyle beraber binanın orta ya da büyük şiddette bir deprem sonucu ne kadar hasar göreceği, yıkılıp yıkılmayacağı gibi önemli sonuçlar tespit edilmektedir. Test sonucu hazırlanan deprem dayanıklılık testi raporu bina sakinlerine iletilmekte ve gerekli önlemlerin alınması konusunda bilgi verilmektedir.

Deprem dayanıklılık testi nasıl yapılmaktadır?

 Deprem dayanıklılık testi, bu alana yönelik uzmanlığı, gerekli alet ve teçhizatı bulunan firmalar tarafından yapılır.

Firma deprem dayanıklılık testi için gerekli olan incelemeleri yapar. Deprem dayanıklılık testi uygulamasında binanın temeli, duvarları ve kolonları incelenmekte, binanın kat sayısı ile daire sayısı da inceleme alanına dahil edilmektedir. Beş ve beşten az kat sayısı olan binalarda 3 ana kolonda test uygulanmakta, beş ve beşten fazla kat sayısı bulunan binalarda ise 5 ana kolon üzerinde test uygulanmaktadır. Kolonlar üzerinde donatı tespiti yapılır ve  yapıdan karot alınır. Karot alımı işlemi, dayanıklılık testi açısından oldukça önemlidir.Karot alımıyla birlikte alınan beton örneğine deprem testi işlemleri uygulanmaktadır. Beton numunesine uygulanan deprem testi çeşitli kriterlere ve faktörlere göre yapılmaktadır. Yapının ana taşıyıcılarının, inşaat malzemelerinin ve betonarme parçalarının üzerinde direnç ölçümleri, basınç ölçümleri ve kalite ölçümleri yapılır. Test sonucuyla birlikte binanın depreme dayanıklılığı tespit edilir.Test sonrasında hazırlanan deprem test raporu oldukça önemlidir. Raporla birlikte binanın kaç sene daha ayakta durabileceği, depreme dayanıklı olup olmadığı, depreme dayanıksız bölgeleri ile dayanıklı bölgeleri, binanın taşıdığı riskler ve alınması gereken önlemleri (mutlaka yapılması gereken tadilatlar) açık bir şekilde anlatılır.Deprem dayanıklılık testi binanın deprem yönetmeliğine göre inşa edilip edilmediğini de araştırır. Deprem dayanıklılık testinin, bu işin uzmanı olan firmalar tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde doğru olmayan bilgiler ve maddi kayıplar ile karşılaşılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × four =